AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Geleceğin teknoloji yıldızları Deneyap ile yetişecek!

Geleceğin teknoloji yıldızları Deneyap ile yetişecek!
15 Ocak 2019, 16:29

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi, 12 pilot ilde uygulamaya geçiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Söz verdiğimiz gibi 81 ilde 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi projesinin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Hakkari'den Edirne'ye tüm Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı kapsamında geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirecek yeni bir program hayata geçiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu başlatılan proje ile Türkiye çapında Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulacak.

Bakan Varank’tan gençlere müjde!

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne öğrenci seçmeleri için başvuruların başladığı müjdesini verdi.

Bakan Varank, twitter hesabından, “Söz verdiğimiz gibi 81 ilde 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi projesinin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Hakkari'den Edirne'ye tüm Türkiye'ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek” paylaşımında bulundu.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri 12 ilde başlıyor

81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Projesi kapsamında, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak.

Deneyap Türkiye, hızlı bir şekilde diğer illerde de yaygınlaştırılacak. 2020 yıl sonuna kadar 81 ildeki gençler Deneyap ile tanışacak.

Kurulacak teknoloji atölyelerinde, “Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ” gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.

Eğitimler ücretsiz olacak

Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık program kapsamındaki eğitimler tamamen ücretsiz olacak. araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen

Deneyap Türkiye’ye katılmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı seçme sınavına girecek. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınava başvurular 14 Ocak’ta başladı. Ücretsiz olarak yapılan sınav başvuruları, 3 Şubat’a kadar devam edecek.

Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler ve veliler, proje ile ilgili daha detaylı bilgiyi deneyapturkiye.org adresinden alabilecekler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.