Gıda Hattı

Geleceğin robotları kendi kendini iyileştiren bu canlı deriye sahip olabilirler

13 Haziran 2022, 09:58
Paylaş
Geleceğin robotları kendi kendini iyileştiren bu canlı deriye sahip olabilirler

İnsan benzeri robotlar yapmak için onlara garip ama inandırıcı yüz ifadeleri veya öldürücü bir mizah anlayışı vermek yeterli değil. Bazen onlara gerçek insan derisi vermeniz gerekir.

Tokyo Üniversitesi'ndeki mühendisler, gerçek hissettiren robotik bir parmağa insan derisi giydirmenin bir yolunu buldular. Yeni yayınlanan bir makalede, aşılanmış cilt (kollajen, öncü cilt hücreleri ve keratin üreten cilt hücrelerinin karışımı) tüyler ürpertici bir şekilde kendi kendini iyileştiriyor.

Tıpkı bizimki kadar işlevsel, algılayıcı ve duyarlı canlı cilde sahip robotlar yapmak için büyük bir adım olabilir.

Araştırmacılar yüzeyleri cilt hücreleriyle verimli bir şekilde birleştirmek için cilt dokusunu robotun etrafına doğrudan kaplayan bir doku kalıplama yöntemi geliştirdiler. Bu, robotik bir parmakta kusursuz bir cilt kaplamasıyla sonuçlandı.

Robotik parmak bir çözeltinin içine konuyor. Çözelti, cilt ve vücuttaki diğer dokulara yapısal destek sağlayan bir protein olan kollajen ve cilt hücrelerini onaran insan dermal fibroblastlarını içeriyor.

Yedi gün boyunca, kollajen ve fibroblastlar robotik parmağa uyum sağlayarak dermis adı verilen derinin en iç tabakasını oluşturuyor.

Japon bilim insanlarından düşünebilen robot icadı

Derinin en dış tabakası olan epidermisi yapmak için parmak, insan epidermal keratinositleri içeren bir solüsyona daldırılıyor.

Bu derinin kan damarlarına benzer şekilde beslenmesinin üzerinde hala çalışılıyor!

Bu hücreler epidermisin yüzde 90'ını oluşturur. Cilt hücrelerini birbirine yapıştıran ve epidermisin koruyucu, su geçirmez bir bariyer olmasını sağlayan bir protein olan keratin üretir.

Ne yazık ki cilt canlı bir materyal olduğu için sürekli bir besin kaynağı ve bir atık giderme yöntemi olmadan robotik parmak üzerinde çok uzun süre hayatta kalamaz. Ekip, dermisin altında insan vücudundaki kan damarları gibi su ve besin sağlayabilecek kanallar oluşturarak bu sorunu çözmeyi umuyor.

Ayrıca, kuru ortamlarda cildin nemli kalmasına yardımcı olabilecek yapay ter bezlerinin bir versiyonunu oluşturmak istiyorlar. Ekip, cildi daha canlı hale getirmek için saç kökleri ve tırnaklar gibi başka özellikler eklemeyi ve bir robotun çevresini algılayıp tepki vermesini sağlayacak sinirleri birleştirmeyi düşünüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.