Gıda Hattı

Geleceğin doktorları beyaz önlüklerini giydiler!

29 Eylül 2018, 14:35
Paylaş
Geleceğin doktorları beyaz önlüklerini giydiler!

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencileri, Beyaz Önlük Giyme Töreni ile tıp camiasına ilk adımlarını attılar. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Tevfik Tezcaner, doktor olma yolunda ilk adımlarını atan öğrencilere, “Ayrıcalıklarını fark etmelerini ve devamını getirmek için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermelerini” tavsiye etti.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencileri, üniversitesinin Balgat Kampüsü Dr. Rıdvan Ege Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle, beyaz önlüklerini giydiler.

Ufuk’ta Hekimlik Uygulamaları Programı

Törenin açılış konuşmasını yapan Ufuk Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Fikri İçli, Ufuk’ta Hekimlik Uygulamaları programını başlattıklarını belirterek, “Böylece daha birinci sınıftan hasta ile tanışacaksınız. Doktor-hasta iletişimini, klinik ve klinik hizmetlerinin yürütülmesinde ekip çalışmasını ve bazı ilk yardım uygulamalarını öğreneceksiniz. Ayrıca organ bağışı, çevre sağlığı, sağlıklı beslenme, aşılama gibi sosyal sorumluluk projelerinde yer alacaksınız. Modern tıp eğitiminde öğretmen merkezli eğitimden öğrenme merkezli eğitime geçiyoruz” dedi.

Beyaz Önlük Giyme Töreni’nin tıp eğitimine adım atmış öğrenciler için lisans öğrenimlerinin başlangıcında düzenlenen ritüel bir tören olduğunu vurgulayan Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner ise şunları kaydetti:

Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner

Rektörden genç doktor adaylarına tavsiyeler

“Beyaz Önlük Töreni, daha hasta ile karşılaşmadan siz sevgili tıp öğrencileriyle bir mesleki sembolü buluşturma ayrıcalığı taşır. Mesleğinizin manevi yönünü kavramada bu ayrıcalığın önemli bir yönü olduğu kanısındayım. Sağlık dünyasına yeni adım atan sizlerin bu anlayışa sahip olmanızın ilerdeki mesleki hayatınızda önemli bir katkıda bulunacağına kuşku yoktur. Kurumlar alanlarıyla ilgili yapmış oldukları çalışmalar kadar ürettikleri geleneklerle de tanınırlar. Gelenekler kurum hafızasında önemli bir yer tutar ve paydaşları tarafından unutulmaz. Doktor olma yolunda adımlarını atan genç arkadaşlarıma ayrıcalıklarını fark etmelerini ve devamını getirmek için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermelerini tavsiye ederim.”

İlk ders, Tıp Tarihi

Törende, öğrencilere tıp tarihine ilişkin ilk dersi veren Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Tüzüner ise hekimliğin bir sanat olduğunun altını çizerek, “Yaşamda birçok mutluluk vardır. Ancak en büyük mutluluk sizin şahsınıza ait mesleki mutluluğunuzdur” dedi.

Öğretim Üyelerinin öğrencilere beyaz önlüklerini giydirmesinin ardından Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Op. Dr. Orhan Girgin, “Bugün doktorluk mesleğine ilk adımlarını atan çocuklarınız artık bizimde çocuklarımız. Onları sizden teslim alıyoruz. Öğretim üyelerimiz altı yılın sonunda çocuklarınızı size birer doktor olarak teslim edecekler. Beyaz önlük bir hekimlik sembolüdür. Çocuklarımızın üzerindeki beyaz gömlek, umudun, temizliğin, şifanın, saf ve güzelliğin görüntüsüdür” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.