Gıda Hattı

Geleceğin atıştırmalığı: Denizanası cipsi

1 Haziran 2022, 14:00
Paylaş
Geleceğin atıştırmalığı: Denizanası cipsi

Asya’da popüler bir gıda olan denizanası, dünyanın diğer bölgelerinde fazla tercih edilmiyor. Araştırmacılar, herkese hitap edecek bir atıştırmalık üretmek için çalışmaya koyuldu…

Asya’da sık tüketilen ve oldukça popüler bir gıda olan denizanası, bir grup araştırmacı tarafından herkese hitap edecek bir atıştırmalık ürüne, cipse dönüştürüldü.

Geleceği gıdası olabilir mi?

Denizanası birçok insanın yemek istemeyeceği türden bir canlı. Şemsiye biçiminde, kaygan yapıda ve tadı olmayan bu hayvan tehlikeli zehirleri de bünyesinde barındırabiliyor.

Ancak nüfustaki ciddi artış ile et ve üretimi aşırı enerji gerektiren gıdaların tüketimini azaltma gereksinimi, gıda üreticilerini etkili fikirler bulmaya zorluyor. Denizanası ise okyanuslarda bol miktarda bulunması sebebiyle geleceğin temel gıdaların biri olmaya aday.

Aşırı avlanma geleneksel olarak tüketilen deniz ürünleri stokunu azalttığını için denizanaları yığınlar haline çoğalıyor. Üstelik iklim değişiminin okyanusları daha sıcak ve asidik hale getirmesi, denizanalarının daha da fazla çoğalmasını sağlıyor.

Danimarkalı araştırmacılar, denizanasını gevrek bir yapıya dönüştüren işlemin detaylarını anlamak için biyofizik ve biyokimya alanındaki uzmanlıklarını bir araya getirdi. Fotoğraf: Mie T. Pedersen

Denizanası sayısının hızla artması karşısında ne yapmalıyız?

Onları yemeyi öğrenmeli, ya da bu tuzlu, kayışa benzeyen canlıyı cips gibi daha lezzetli bir ürüne dönüştürmeliyiz. Danimarkalı bir araştırma ekibi, denizanasını birkaç günün sonunda gevrek cipse dönüştürecek bir yöntem geliştirmeyi başardı.

Denizanası geleneksel olarak bundan çok farklı bir şekilde, haftalarca tuzda ve potasyumda beklenerek hazırlanıyor. Bunu bir nevi turşuya benzetmek de mümkün.

Araştırma detayları

Danimarkalı ekip 2 adet foton mikroskobu kullanarak, kayış benzeri yumuşak bir yapıdan sert ve gevrek bir yapıya dönüşen denizanasındaki ipliksi yapıların nasıl değiştiğini göstermeyi başardı. Ekip elde ettiği bulguları San Francisco, Kaliforniya’daki 62. Biyofizik Topluluğu Yıllık Buluşması’nda sundu.

Çalışmada yer alan, Odense’deki Güney Danimarka Üniversitesi’nden Mathias P. Clausen bir basın bülteni aracılığıyla şu bilgileri paylaştı:

“Denizanası cipsini yedikten sonra ben bile başta yumuşak bir jele benzeyen denizanasının gevrek, çıtır çıtır bir ürüne nasıl dönüştüğünü anlamak istedim. Etanol kullanarak gevrek yapıda, gastronomik açıdan ilgi çekici bir denizanası cipsi ürettik.”

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.