Gıda Hattı

“Geleceğe Nefes Seferberliği”, çifte rekora koşuyor!

8 Kasım 2019, 00:56
Paylaş
“Geleceğe Nefes Seferberliği”, çifte rekora koşuyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geleceğe Nefes Seferberliği” kapsamında 11 Kasım 2019'da 81 ilde 3 saatte gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi ile Türkiye'nin iki ayrı Guinness Dünya Rekoru kıracağını da açıkladı. Çorum'da “1 Saatte en çok fidan dikme rekoru” ile '”Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü” rekoru kırılacak.

Geleceğe Nefes Seferberliği için düzenlenen toplantıda fidan dikmenin bir 'memleket meselesi' olarak toplumun her kesimince sahiplenildiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Seferberliğimizin halkımızdan gördüğü yüksek ilgi ve dünyaya örnek olacak bir toplumsal bilinçlenme kampanyasına dönüşmüş olması; basınımızın, toplumumuzun kanaat önderlerinin, sanatçılarımızın, sporcularımızın bize verdiği gönülden destek sayesinde oldu. Başlattığımız seferberliğe destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sahiplenilen fidan sayısı 13 milyona ulaştı

11 milyon fidanı sahiplendirmek için oluşturulan www.gelecegenefes.com web sitesinin Türk halkının gelecek nesiller konusundaki duyarlılığını ortaya koyduğunu belirten Pakdemirli, "11 milyon fidan birkaç gün içinde halkımız tarafından sahiplenildi. Halkımızın geleceğe nefes olma konusundaki bu heyecanını karşılıksız bırakmadık ve sahiplenilecek fidan sayısını 11 milyonun üzerine çıkardık. Şu an itibarı ile sahiplenilen fidan sayısı 13 milyona yaklaştı. 9 milyonu aşkın birey fidan sertifikası aldı. 11 Kasım'da dikeceğimiz 11 milyon fidan ile durmayacağız. 11 Kasım sonrasında da vatandaşlarımızın sahiplendiği bu fidanları dikmeye devam edeceğiz" dedi.

Geleceğe Nefes Seferberliği çifte rekor ile taçlanacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'Geleceğe Nefes Seferberliği' kapsamında 11 Kasım 2019'da 81 ilde 3 saatte gerçekleştirilecek 11 milyon fidan dikimi ile Türkiye'nin 2 ayrı Guinness Dünya Rekoru'nu kıracağını da bildirdi. Pakdemirli, şunları söyledi:

“Bu büyük fidan dikme seferberliğini anlatırken hep 'Dünya rekoru kıracağız' demiştik. Geleceğe Nefes Seferberliği Türkiye'ye bir değil 2 Guinness Dünya Rekoru getirecek. Çorum'da hazırladığımız dikim alanında Guinness hakemlerinin gözlemciliğinde halen 232.647 adet fidan ile Endonezya'ya ait '1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekorunu, 1 saat içinde bundan daha fazla fidan dikerek Türkiye adına tescil ettireceğiz.

Halkımızın bu kadar benimsediği seferberliğimizde istedik ki, fidanlar gibi bir rekora da halkımız ortak olsun. Bunun için de 11 Kasım'da halkımızın fidan dikerken çektiği fotoğraflardan oluşan bir dijital albüm hazırlanacak. Vatandaşlarımız, fidan dikerken çektikleri fotoğrafları bize gönderecek ve biz de bunu 'Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü' olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na tescil ettireceğiz. Bu rekorumuz için de halkımıza ayrı bir bilgilendirme yapacağız. Böylece 'Geleceğe Nefes Seferberliği', çifte dünya rekoru ile taçlanacak.”

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile her yıl 11 Kasım'ın 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanacağını da vurgulayan Bakan Pakdemirli, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün vatandaşlara seferberliğe verdikleri destek için teşekkür etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.