Gıda Hattı

Geçmişte Türk Tarımına Yön Vermiş Tarım Bakanları

2 Kasım 2006, 17:51
Paylaş

Geçmişte Türk tarımına yön vermiş tarım bakanları tarım ve tarıma bağlı sektörlerin geleceğini tartıştı. Tarım Eski Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Bakış açısı çok önemli. Türkiye tarım sektörüne bakışını netleştirmeli" derken,

Korkut Özal ise eskiden beri var olan 'Türkiye tarımla mı sanayi ile mi kalkınmalı' şeklindeki tartışmanın yanlışlığına dikkat çekerek, "Türkiye tarımını sanayileştirerek kalkınır" dedi.

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Gıda Stratejileri ve AB" konulu foruma geçmişte tarım sektörüne yön vermiş Tarım Eski Bakanları, tarım ve buna bağlı olarak gıda sanayinin bugün içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, gelecekte yaşanacak gelişmelere ilişkin öngörülerini anlattı. 57. hükümet döneminde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevinde bulunan Hüsnü Yusuf Gökalp, bakış açısının önemine işaret ederek, ''Türkiye bakışını netleştirmelidir'' dedi. Ambarında unu bitene köyde kimsenin ödünç ekmek bile vermediğini söyleyen Gökalp, "Çuvalınızdaki un bitince o sevgili Avrupalılar bize ekmek vermez'' diye konuştu.

Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı, köylünün çuvalındaki unla kazandığını ifade eden Gökalp, tarım ve bunun ayrılmaz parçası olan gıda sektörünün önemine işaret etti. Gıda güvenliği konusuna da değinen Gökalp, bu konuda çok başlılığın getirdiği sorunlara dikkat çekti. Gökalp, "Kim bakarsa baksın gideceğimiz tek bir kurum olsun, bir gıda sektörü genel müdürlüğünün kurulması lazım'' şeklinde konuştu. Gıda sanayisinin öncelikli konusunun hammadde sorunu olduğunu belirten Gökalp, gıda sanayicilerinin birbirine güvenip seslerini duyurması gerketiğini ifade etti.

37. ve 39. hükümet döeminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürüten Korkut Özal ise yaptığı konuşmada, pratik ve çözüme yönelik olunması gerektiğini belirterek, tarım sorununun Türkiye'nin AB yolundaki en önemli konusu olduğunu söyledi. Özal, tarım işinin sahibine verilmesi gerektiğini belirterek, çiftçinin bu işi çok iyi yaptığına şahit olduğunu anlattı. Üniversite yıllarında "Türkiye sanayi ile mi tarımla mı kalkınır" tartışmasını yaptıklarını dile getiren Özal, "Türkiye tarımını sanayileştirerek kalkınır. Sanayileşmek demek insanın yerine bir takım makinelerin devreye girmesi çalışması demek" şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Musa Demirci de özellikle hububat ve bakliyat üretiminin önemine dikkat çekerek, hükümetin uygulayacağı fiyat politikalarının çiftçinin üretim maliyetini düşürecek tarzda olması gerektiğini söyledi. Demirci, gıda ve gıda güvenliğinde önemli projeler geliştirerek üretimi artırmak gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

'Yabancı sermayeyi, Türkiye'ye getireceğiz diye bazı üretimlerimizi sanki yabancı sermayeye peşkeş çekiyoruz. Hangi konuda getireceğiz, hangisinde hassas davranacağız bunun kararını vermemiz lazım. Aynı şeyi şekerpancarı için de söyleyebiliriz. Bunu, Anadolu'dan çekip aldığınızda buradaki insanların gelirinin büyük bölümünü elinden almış olursunuz. 7 milyon kişiyi mağdur edersiniz. 5 tane yabancı firmaya elde ettiğiniz gelirleri aktarırsanız bunun adı yabancı sermaye getirmek olmaz.''

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.