Gıda Hattı

Geçmeyen öksürük için ne yapılmalı? Prof. Dr. Salih Emri anlattı…

7 Ekim 2021, 11:42
Paylaş

Gıdahattı Bilim Kurulu üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Emri, sonbaharın gelişiyle birlikte artan öksürük şikayetlerine ilişkin uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Salih Emri, Gıdahattı’na özel yaptığı açıklamada, öksürük sorunu yaşayan hastaların bilmesi gerekenleri sıraladı.

“Öksürük masum bir bulgu değil”

Öksürüğün masum bir bulgu olmadığını belirten Prof. Dr. Salih Emri, “Birsürü komplikasyona da yol açabilir. Özellikle yaşlılarda şiddetli öksürükler bayılmalara yol açabilir. Göz kanamalarına yol açabilir. Osteoporoz veya kemik zayıflığı varsa kosta kırıklarına yol açabilir. Akciğerde bül veya bleblerin patlamasına yol açabilir. Bazen bel fıtığı veya kasık fıtığına, idrar kaçırmaya, sosyal dışlanmaya yol açabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Salih Emri, “2 aydan fazla süren öksürüğünüz varsa mutlaka nedeninin mutlaka araştırılması gerekir” diye konuştu.

Kronik öksürüğün sebepleri nedir?

İnsanların normalde öksürmediğini, 8 haftadan uzun süren öksürüklere kronik öksürük dendiğini söyleyen Prof. Dr. Emri, “Burada önemli olasılıkla post nazal drip veya sinüzitler, astım, reflü öksürükleri, kronik bronşitler, bronşektazi [akciğerin hava yollarının anatomik olarak aşırı genişlemesi] ve alerjik bronşitler gibi bazı özel bronşitler akla geliyor. Ve tabi antihipertansifler de öksürük yapabilir.

Kronik öksürüklerde yüzde 5 olasılıkla kanser aklımıza gelmeli. Yine, sarkoidoz gibi bazı parankimal akciğer hastalıkları, sol kalp yetmezliği, aspirasyonlar,  dış kulak yolu, tonsil hipertrofisi hastalığı ve çok nadir olarak da psikojenik tik dediğimiz öksürükler olabilir.

2 aydan fazla öksürük varsa ön planda astımı düşünmek lazım. Bunun tedavisinde astım ilaçlarını vermek gerekiyor.

Reflü genellikle düşünülmediği için atlanmaktadır. Aslında kronik öksürükte önemli nedenlerden biridir. Asidik reflü olabileceği gibi, asidik olmayan reflü de olabilir. Genellikle reflüler yemekten 10 dakika sonra meydana gelebilir. Yemek sonrası yanmalar yarım saat veya 1 saat sonra görülür. Limon, çikolata, alkol veya kraker gibi bazı yiyecekler reflüye yol açabilir. Yatmak veya öne eğilmek reflüyü şiddetlendirebilir.

Bu hastalıklarda nedenini ortaya çıkarmak ve tedavi etmek doktor açısından da oldukça zor. Öksürükle gelen hastaların %80’inde birden fazla neden var. O yüzden hastalarımız verilen tek tedaviden fayda görmüyorsa, başka nedenlerden dolayı da öksürük olabileceği için tedaviyi çeşitlendirmek gerekiyor.

4 haftadan fazla süreli öksürüğünüz varsa ve kontrol altına alınamadıysa, o zaman ileri tetkik gerekir. Doktorların tüberküloz, astım, akciğer kanseri, bazen HIV/AIDS durumundan bile şüphelenip tetkik yapması gerekir. Kronik öksürükte bazı diğer ek tetkikler de var, duruma göre doktorlar bunları da yapabilir” diye konuştu.

Kısa süreli öksürüklerin başlıca nedeni ne?

3 haftadan kısa süreli öksürüklerin büyük oranda viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emri, “Viral enfeksiyonların halihazırda bir tedavisi yok. O nedenle bu hastalarda genellikle semptomatik tedavi uygulanır. Efedrinli ilaçlar veya ödem giderici ilaçlar kullanılabilir. Halk arasında kullanılan, bal yemek gibi bazı yöntemler öksürüğe iyi gelebilir.

Ancak, akut öksürüklerde, yani viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı öksürüklerde antibiyotik kullanmamaya çalışıyoruz. Çünkü, bu mikropların antibiyotik hassasiyetini azaltıyor ve antibiyotik direncinin gelişmesine neden oluyor” dedi.

NOT: Bu yazı genel bilgi amaçlıdır. Geçmeyen bir öksürüğünüz olduğunda veya ilaç kullanmadan önce mutlaka bir eczacıya ve doktorunuza başvurun. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.