Gıda Hattı

Geceleri uyuyamıyor musunuz? Bağışıklık sisteminiz zayıflıyor olabilir!

19 Mart 2022, 12:38
Paylaş
Geceleri uyuyamıyor musunuz? Bağışıklık sisteminiz zayıflıyor olabilir!

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için düzenli uyku son derece son derece önemli.

Araştırmacılar, farklı uyku düzenine sahip olan 11 çift tek yumurta ikizinden kan aldıktan sonra çıkan sonuçlardan, kardeşleriyle kıyaslandığında daha kısa uyku süresi olan ikizin baskılanmış bağışıklık sistemine sahip olduğunu keşfetti.

Harborview Tıp Merkezi’nde UW Tıp Uyku Merkezi’nin eş direktörü, başyazar Dr. Nathaniel Watson, ‘İfade ettiğimiz şey, yeterince uyuduğunuzda bağışıklık sisteminin en iyi şekilde işlev gördüğü, ideal sağlık için yedi saat veya daha fazla uyku önerilir.’ diyor.

Bu çalışmanın benzersiz bir özelliği, insanların uyku sürelerinin büyük genetik belirleyici etkenleri kontrol etmek için tek yumurta ikizlerinin kullanılması.

Araştırmacılar, genetiğin, uyku süresinin %31 ila %55’ini oluşturduğunu ve geri kalanını ise davranış ve çevrenin oluşturduğunu söylüyor.

Akciğer Biyolojisi Merkezi’nden Dr. Sina Gharib, mevcut birçok verinin, uykuyu kısaltmanın – laboratuvar ortamında sınırlı bir süre için – inflamatuvar belirteçlerini artırabileceğini ve bağışıklık hücrelerini harekete geçirebileceğini gösterdiğini ifade ediyor.

Güçlü bağışıklık için kaliteli uyku şart!

Yine de, doğal koşullar altında uzun süredir devam eden kısa uyku süresinin etkileri hakkında çok az şey biliniyor.

Watson, ‘Sonuçlar, uyku yoksunluğu yaşayan insanlara bir aşı yapıldığında, daha düşük antikor reaksiyonu var olduğunu ve onları bir rinovirüse maruz bırakırsan, onların virüsü almasının daha mümkün olduğunu gösteren çalışmalarla uyumlu.’ diyor.

Bu çalışma, uykunun genel sağlığa ve özellikle refaha etkilerine yönelik daha başka kanıtlar sağlıyor. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişilerin yaklaşık 1,5 ila 2 saat daha az uyuyor olduklarını ve çalışan nüfusun yaklaşık üçte birinin gecelik altı saatten az olduğunu söylüyor.

Işığın kontrolü, her yerde var olan teknoloji ve zamana yönelik sayısız rekabet menfaatleri ile modern toplum, uykunun dünya çapında yaygın önceliğinin azalmasına neden oluyor. Tüm etkenlere rağmen sağlıklı bir bağışıklık sistemi için uyku büyük önem arz ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.