Gıda Hattı

Gebe ve çocuk beslenmesi için geleneksel buluşma başladı

20 Mart 2017, 12:33
Paylaş
Gebe ve çocuk beslenmesi için geleneksel buluşma başladı

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın (YİSAV) Sağlık Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) işbirliği ile düzenlediği 5. Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi, Ankara’da başladı. 22 Mart’a kadar sürecek kongrede, gebe ve bebek beslenmesi tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

5. Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi’nin açılışında konuşan Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu, üreme sağlığı alanında çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşu olan YİSAV’ın, ilk 1000 gündeki beslenmenin önemini vurgulamak, toplumda ve tıp personeli arasında bu bilinci yerleştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla ilkini 2013 yılında düzenlediği kongrelerin 5’incisini yaptıklarını kaydetti.

gebe-bebek-beslenmesi-ferit-saracoglu-gidahattiGebe ve çocuk beslenmesinde ilk 1000 Gün’ün önemine dikkat çeken Saraçoğlu, çocuğun gelecekteki sağlığının büyük oranda konsepsiyondan sonraki ilk 1000 gün içerisinde, yani gebelik+ilk iki yaşta belirlendiğinin altını çizdi.

“Doğru beslenme, anne ve bebek ölümlerinde de belirleyici faktör”

İlk 1000 gündeki yetersiz beslenmenin sadece kronik hastalıkların, psikiyatrik bozuklukların artmasına, fiziksel, beyinsel ve metabolik fonksiyonların bozulmasına değil, immün sistemin zayıflamasına dolayısıyla pneumoni, diyare vb. enfeksiyonların artmasına da yol açtığını vurgulayan Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu, “İlk 1000 günde doğru beslenme, anne ve bebek ölüm oranlarını da etkileyebilen bir faktördür. Ülkemizde tüm sosyoekonomik ve kültürel değişimlere rağmen, doğru ve yeterli beslenmeyle ilgili sorunlar olduğu bilinmektedir. Fazla sayıda doğum yapma, erken ve geç yaş gebelikleri, gebelikler arası sürenin kısalığı, beslenme ile ilgili bilgi eksiklikleri, gerekli besinlere ulaşma zorlukları, gebelikte anemi, diabet gibi sorunların yaygınlığı, anne sütünü verme ve yeterli süre devam ettirebilmedeki sıkıntılar çözmemiz gereken sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

gebe-bebek-beslenmesi-kongresi-gidahattiKongrenin açılışında konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Başkan Yardımcısı Nabil Daabour da, merkezin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Sağlığın temeli fetal dönemde atılıyor”

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Başkan Yardımcısı Dr. Bekir Keskinkılıç’ın da katıldığı açılışta konuşan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ise sağlıkla ilişkili tüm konuların temelinin fetal dönemde atıldığına vurgu yaparak, “Fetal programlamayı iyi anlayıp, buna uygun adımlar atarsak sağlıklı yaşamlar ortaya çıkar. Fetal beslenmeyi ne kadar düzenli, dengeli yaparsak sağlığı o kadar koruruz” dedi.

gebe-bebek-beslenmesi-nurullah-okumus-gidahattiTBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili AKP Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer de, “Bilgi paylaştıkça artar. Bizim olmazsa olmazımız bilgiyi üretmek ve paylaşmaktır. İnsanlar daha sağlıklı oldukça, daha çok üretecektir. Bu kongre bilginin paylaşıldığı bir platform sunuyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de anne ölüm oranı yüzbinde 14,5

Kongrede ilk olarak, Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Ayhan ile Prof. Dr. Ali Haberal’ın moderatörlüğünde “Anne Çocuk Sağlığı” Oturumu gerçekleştirildi.

Oturumda “Türkiye'de Anne ve Çocuk Sağlığında Son Durum” başlıklı bir sunum yapan Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü’nden Dr. Rifat Köse, 2016 yılında canlı doğum sayısının geçici verilere göre 1.340.250 olduğunu bildirdi. TÜİK’in doğum kayıtlarını sonradan revize ettiğini, kesin rakamlara ancak 5 yılda erişilebildiğini vurgulayan Köse, Türkiye’de nüfus artış hızının istikrarlı olduğunu, anlamlı bir düşüş gözlenen anne ölüm oranının da yüzbinde 14,5 olduğunu kaydetti.

gebe-bebek-beslenmesi-ilknur-menlik-gidahattiÖlü doğum hızı ile tüm bebek ölümleri içerisinde prematüre ölüm oranında ise artış olduğunu vurgulayan Rifat Köse, buna karşın yenidoğan ölümlerinde anlamlı bir azalış olduğunu ifade etti. Köse, düşük doğum ağırlıklı ölümlerde hafif artış olduğunu, bunun da beslenmenin, dolayısıyla kongrenin önemini gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin dünyada hastalık yükünü azaltan nadir ülkelerden olduğunu bildiren Köse, 5 yaş altındaki ölümlerin önlenmesinde büyük başarılar elde edildiğinin altını çizdi. Köse, gebe ve bebek izlemlerinin yüzde 95’lerin üzerine çıktığını da kaydetti.

Çocuk ölümlerinin üçte biri, beslenme yetersizliği kaynaklı

Oturumda “Sağlık Bakanlığı Bebek Beslenmesi Programları” başlıklı bir sunum yapan THSK’ndan Dr. Başak Tezel de, beslenme yetersizliklerinin çocuk ölümlerinin üçte birinden sorumlu olduğunu ve 2011 rakamlarına göre dünyada 165 milyon çocuğun yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Bakanlığın bebek ve çocuk beslenmesine yönelik programlarının; yaşına uygun, kaliteli, yeterli ve güvenli ve keyifli gıda alımını sağlamak üzere kurgulandığını belirten Tezel, anne sütü ile beslenmenin sağlığa etkilerinin artık tartışılmayacak bir gerçek olduğunu kaydetti.

gebe-bebek-beslenmesi-kongresi-1-gidahattiBebek Dostu uygulamalarına ilişkin bilgileri de paylaşan Tezel, ülkemizde Bebek Dostu İl, Altın Bebek Dostu İl, Bebek Dostu Aile Hekimliği uygulamalarının yanı sıra Bebek Dostu Yenidoğan Yoğunbakım çalışmaları yürütüldüğünü vurguladı. Tezel, ülke genelinde 1186 bebek dostu hastane, 60 altın bebek dostu il, 23 bebek dostu yenidoğan yoğun bakım ünitesi olduğunu, bebek dostu aile hekimliğinin yüzde 68’e ulaştığını söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.