Gıda Hattı

GDO yasağı Avrupa Parlamentosu'nda reddedildi

28 Ekim 2015, 22:51
Paylaş
GDO yasağı Avrupa Parlamentosu'nda reddedildi

Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu’nun herhangi bir AB üyesi ülkenin, AB tarafından onaylanmış GDO’lu gıda ve yemleri yasaklamasını veya sınırlandırmasını sağlayacak yasa tasarısını büyük çoğunlukla reddetti.

Tasarının 75 oya karşılık 557 oyla reddedildiği oturumda, 38 parlamento üyesi de çekimser oy kullandı.

Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelere GDO’lar konusunda daha fazla hareket alanı sağlamak gerekçesiyle savunduğu tasarının, üye ülkeleri ortak pazar ve uluslararası ticaret kurallarına uymadıklarından dolayı zor durumda bırakabileceği, GDO üreten küresel şirketler ve ihracatçıların, Dünya Ticaret Örgütü ve Avrupa Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulunabileceği kaydediliyor.

Raportör, İtalyan asıllı AP üyesi Giovanni La Via, tasarının kabulü halinde GDO’ları destekleyen ve desteklemeyen ülkeler arasında iç sınır kontrol sorunu yaşanabileceğini söyledi. Tasarı için yeterli çalışma yapılmadığını, tek piyasa modeline uygun olup olmadığı hakkında bilgilerin bulunmadığını, hatta tasarının hayata geçirilip, geçirilmeyeceğinin dahi bilinmediğini belirten La Via, “Üye ülkeler arasında kontrollerin yeniden yürürlüğe girmesi, gümrük birliğinin ve ortak pazarın başarısını zedeler. İç pazarda bu kadar farklı kurallar düşünülemez. Avrupa Birliği’nde engellerin kaldırılması için yıllar boyunca emek sarf edildi” dedi.

Reddedilen tasarının AB tarımına büyük olumsuz etkileri olabileceğinin altını çizen La Via ,ayrıca bu ve benzeri düzenlemelerin ithalata da büyük ölçüde zarar verebileceğini açıkladı.

Oylaması sonucunu değerlendiren Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Üyesi Vytenis Andriukaitis ise komisyonun yasa tasarısını geri çekmeyeceğini ve üye ülkeleri temsil eden Avrupa Birliği Konseyi ile konuyu görüşmeye devam edeceklerini bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.