AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

GDO Etiketlemesinde Kilit Nokta Şeffaflık!

GDO Etiketlemesinde Kilit Nokta Şeffaflık!
29 Ocak 2016, 11:20

Amerika’da şu sıralar gıda şirketlerinin, etiketlerinde GDO’lu maddeleri yazıp yazmamaları tartışılıyor. Amerika, New York Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma tartışmalara son noktayı koyabilecek nitelikte çünkü araştırmaya göre tüketiciler, halkı bilgilendirdiği gerekçesiyle GDO’lu maddelerin yazılı olduğu etiketleri tercih ediyor.gida-etiketleme-gidahatti

Araştırmacılar, prosedürel adalet olarak da bilinen tüketiciye karar verme sürecinde sunulan şeffaflık ve dürüstlüğün tüketiciler üzerindeki etkisini değerlendiren uzun vadeli bir çalışma yaptı. Çalışmada, şirketlerin aldığı kararlar ve bu kararların tüketiciyi nasıl etkilediği detaylı bir biçimde ele alındı.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, 450 katılımcıdan bir tarım-gıda şirketinin gıda ürünlerinin GDO içeriğini etiketleme hakkında verdiği kararı hayal ederek 4 yazı yazmalarını, daha sonra da bu yazılardan birini okumalarını istedi. Uydurulan bu yazılar iki ana nokta etrafında buluşuyor. Birincisi, GDO’lu içeriğin etiketlerde gösterilip,
gösterilmemesi; ikincisi ise şirketlerin karar alma süreçlerinde halkın görüşünü dikkate alıp almaması. Daha sonra katılımcıların yazılar hakkındaki görüşleri dinlendi.

Bu çalışmanın sonunda eğer şirket, tüketiciyle etkileşim halindeyse ve onlara güven veriyorsa ürün etiketlerinde GDO içeriğine yer verse de vermese de tüketicilerin tepkilerinin olumlu olduğu gözlendi. Şirketler GDO’lu ürünlerin içeriğini etiketlerinde belirtmese bile, eğer tüketici şirketlerin karar alırken kendilerini dinlediğine inanırsa etikette belirtilmeyen GDO’lu içerik tüketicilerin kararını otomatikman olumsuzlaştırmıyor.

Onların istediği kararlar alınmasa da insanların bu süreçte dikkate alınmak istendiklerini belirten Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi İletişim Departmanı Profesörü Katherine McComas, şirketlerin tüketicilere karşı dürüst olmasının iyi sonuçlar doğuracağını söyledi.

Tüketici, etiketlerde GDO’lu içeriğe yer verme kararı alsınlar ya da almasınlar kendileriyle etkileşimde olan şirketlerin kararlarını her hâlükârda olumlu karşıladı ancak yine de etiketlerde GDO içeriğini görmek isteyen tüketici sayısı daha fazla.

Ayrıca McComas, tüketicilerin satın aldıkları gıda ürününün etiketinde GDO içeriğini görmek istediğinin farklı çalışma ve araştırmalarla da ortaya konduğunu ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.