AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Gazlı içecek tüketimi azalırken obezite arttı

Gazlı içecek tüketimi azalırken obezite arttı
23 Mayıs 2016, 14:00

İçecek Birlikleri Uluslararası Konseyi’nin Başkanı Jim Goetz tarafından, Zenith’in İtalya’da düzenlenen InnoBev Küresel Gazlı İçecek Kongresi’nde yapılan sunuma göre, obezite, yalnızca şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin azalmasıyla çözülemeyecek karmaşık bir sorun.

İçecek Birlikleri Uluslararası Konseyi’nin Başkanı Jim Goetz’in hazırladığı grafikte, ülkesi Kanada’da, 2003 ile 2014 arasındaki 11 yıllık dönemde kişi başına düşen şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin %30 azaldığı, obez birey sayısının ise aynı zaman diliminde %40 arttığı açıkça görülüyor.

JimGoetz-1
Kanada'da, yıllara göre şekerle tatlandırılmış içecek tüketimi ve obezite görülme sıklığı

Grafiğe bakıldığında, obez ve aşırı kilolü bireylerin toplam sayısının, ülkedeki nüfusun çoğalması nedeniyle arttığı düşünülebilir. Ancak 2003 yılında 31,68 milyon olan Kanada nüfusunun 2014 yılında 35,54 milyona ulaştığı göz önünde bulundurulduğunda, obez ve aşırı kilolu birey sayısındaki artışı tek başına nüfus artışı ile açıklamanın mümkün olmadığı görülüyor.

Jim Goetz, ABD’li Marion Nestle’nin 12 Kasım 2015 tarihinde, The New York Times’da yayınlanan sözünü hatırlattı: “Herkes, şeker ve gazlı içecek tüketimindeki düşüşle, yetişkinlerde görülen obezite vakaların azalmaya başlayacağını ümit ediyordu.”

12. InnoBev Küresel Gazlı içecek Kongresi

İçecek Birlikleri Uluslararası Konseyi, 1995 yılında kurulan tüm dünyadaki alkolsüz içecek endüstrisini temsil eden uluslararası bir sivil toplum kuruluşu.

Zenith International, dünya çapında gıda ve içecek endüstrilerine danışmanlık yapan ve süt ürünleri, alkolsüz içecekler, şişe suyu ve ambalaj konularında uzmanlığa sahip olan bir firma.

Zenith International, 26 ile 28 Nisan 2016 tarihleri arasında, İtalya’nın Verona şehrinde 12. InnoBev Küresel Gazlı İçecek Kongresi’ni düzenledi. 3 günlük etkinlikte piyasa ve inovasyon konularının kapsamlı bir şekilde incelendiği konferans oturumları, dünyanın farklı yerlerinden gelen delegelerle ağ kurma etkinlikleri ve Coca-Cola HBC İtalya’nın ev sahipliği yaptığı tesis turu gerçekleştirildi. Endüstri liderleri, tedarikçiler, müşteriler ve analistlere yönelik olarak düzenlenen Kongre’de, işletme planlama ve geliştirme için hayati önem taşıyan analizlere yer verildi.

innobev-gidahatti

Türkiye'den MEYED ve Çaykur da kongreye katıldı

Türkiye’den Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) ve Çaykur da Kongre’ye katıldı. Kongrede MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ ve Çaytaş Başkan Vekili Yavuz Sütlüoğlu konuşmalar yaptı.

Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan okul kantinleri genelgesi ile yasaklanan gıda ürünleri arasında gazlı içecekler başı çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın getirdiği yasak ile gazlı içecekler yıllardır okul kantinlerinde satılmıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.