AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Gaziantep tarım ürünleri neler? Gaziantep tarım ürünleri neler? Gaziantep'te hangi ürünler yetişir?

Gaziantep tarım ürünleri neler? Gaziantep tarım ürünleri neler? Gaziantep'te hangi ürünler yetişir?
15 Haziran 2021, 13:55

Gaziantep tarım ürünleri neler? Gaziantep'te hangi ürünler yetişir? gibi sorular, tarım işi ile uğranlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. 

Gaziantep tarım ürünleri neler?

Gaziantep'te tarım çok önemli bir yer tutmaktadır. İldeki en önemli tarım ürünleri buğday, arpa, merci- mek, nohut, karpuz, kavun, soğan, sarımsak, pamuk, üzüm, domates, biber, patlıcan, fasulye, turp ve havuçtur. Ayrıca ağaç olarak özellikle antepfıstığı, zeytin ve nar yetiştirilmektedir.

Gaziantep Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve  iletişim bilgileri

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : Mücahitler Mahallesi Fevzi Çakmak Blv. No:102 Şehitkamil/GAZİANTEP
 • Telefon : 0 (342) 3211066
 • Faks : 0 (342) 3211058
 • E-Posta : [email protected]
 • KEP : [email protected]

Gaziantep Tarım İl Müdürü kim?

Gaziantep Tarım İl Müdürü şu anda Mehmet KARAYILAN'dır.

Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Fatih, Maraşal Fevzi Çakmak Blv. No:129, 27060 Sammezreası Köyü/Şehitkamil/Gaziantep
 • Telefon: (0342) 321 01 11

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.