Gıda Hattı

Gaziantep Mutfağını Dondurdu, Satışa Sundu

3 Ocak 2008, 17:25
Paylaş

Polaris ve Flo markalarıyla Türkiye’nin en büyük ayakkabı üreticilerinden biri olan Ziylan Grubu , şimdi de dondurulmuş gıda pazarında liderliğe oynuyor. Sanpa Gıda adı altında parmak patates ve patates kroket üreten Ziylan Grubu, Antep mutfağını da dondurarak satmaya başladı. Ziylan, toplu tüketime verdiği bu ürünleri şimdi de belli başlı büyük market zincirleriyle son tüketiciye ulaştırmayı hedefliyor.

Ziylan Grubu ’nun Antepli olması sebebiyle yöreye özgü lezzetleri orijinal formunu koruyarak ancak herkesin tüketebileceği şekilde hazırladıklarını belirten Sanpa Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Erbalcı , “Ar -Ge çalışmalarına devam ediyoruz. Sadece Antep mutfağı değil, Türkiye ’ye özgü lezzetleri de dondurulmuş olarak tüketiciye ulaştırmak istiyoruz” dedi. Sandıklı ’da 100 dönüm arazi içerisinde, 20 bin m2 kapalı alanda, dondurulmuş patates ve kroket üretimi yapmak üzere kurulan tesiste, 2007’den itibaren meyve ve sebze de dondurulmaya başlandı. Erbalcı , “2006 yılını 13 milyon dolar ciroyla kapattık. 2007 yılında ise 20 milyon YTL ciro yaptık” diye konuştu.

İlk olarak 1930’lu yıllarda Amerika ’da üretimine başlanan, İkinci Dünya Savaşı ’nın ardından da Avrupa ’da yaygınlaşan dondurulmuş patatesle Türk tüketicileri 1980’li yıllarda tanıştı. Sanpa ’nın yanı sıra Kerevitaş , Bolpat ve Özgörkey gibi firmaların üretim yaptığı pazarın yaklaşık büyüklüğü 150-200 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Her yıl pazar yüzde 20 civarında büyü - yor . Dondurulmuş gıda pazarında patatesin dışında balık ve deniz ürünleri ile meyve ve sebze de önemli bir yer kaplıyor. Dardanel ve Penguen en önemli oyuncular.

Türkiye’de kişi başına dondurulmuş gıda tüketimi 1 kilogramdan az. Avrupa ortalaması 20, Amerika ise 50 kilogram. Türkiye bu sektörde de hızla büyüyecek. Dondurulmuş gıdalar Batı’da sağlıklı olduğu için tercih ediliyor. Örneğin evde kızarttığınız patates yüzde 16 yağ çekerken, dondurulmuş patates kızartma esnasında sadece yüzde 6 yağ çekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.