Gıda Hattı

Gaye Usluer kimdir? Gaye Usluer neden istifa etti?

20 Haziran 2022, 20:43
Paylaş
Gaye Usluer kimdir? Gaye Usluer neden istifa etti?
Gaye Usluer kimdir? Başarılı bir siyasetçi olan Gaye Usluer hayatı ve istifası ile gündem oldu. Memleket Partisi'nden istifa eden Gaye Usluer biyografisi...

Gaye Usluer kimdir? Memleket Partisi Genel Başkan Vekilliği ve parti sözcülüğü görevini yürütmekteyken istifa eden Gaye Usluer hakkında her şey...

Gaye Usluer biyografi

doğum; 25 Mart 1957, Eskişehir

mesleği; Türk akademisyen ve siyasetçidir. Memleket Partisi Genel Başkan Vekilliği ve parti sözcülüğü görevini yürütmektedir.

Eğitimi

1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirmiştir.

Memleket Partisi’nde istifa depremi! 6 üst düzey isim partiden ayrıldı

Mesleki Kariyeri

1987 yılında Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı alan Usluer, 1992 yılında doçent, 1998 yılında ise profesör olmuştur. 2018'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Siyaset Bilimi dalında yüksek lisans derecesi almıştır.

İdari Kariyeri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı, Fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyelikleri, Fakülte Etik Kurul üyeliği, ESOGÜ Vakıf Başkan yardımcılığı ve Vakıf Başkanlığı, ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve ESOGÜ Tıp Fakültesi Dahili Bilimler Bölüm Başkanlığı gibi idari görevlerde bulunmuştur. 2007 yılında ESOGÜ rektörlük seçimlerinde 1. çıkmış ve YÖK tarafından da liste başına konmuş olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmamıştır.

Dernek Üyeliği

Çalışma alanıyla ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası dernek üyesidir. Eskişehir Tabip Odası'nda çeşitli görevler almıştır.

Siyasi Kariyeri

2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir milletvekili listesinde 3. sırada yer almış, ancak milletvekili seçilememiştir. 17 Temmuz 2012 itibarıyla CHP Parti Meclisi üyesi olmuş ve 5 dönem bu görevi yürütmüştür. 2015 yılında yapılan her iki seçimde de CHP liste başı adayı olarak milletvekili seçilmiştir.

5 Mayıs 2021 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmiştir. 17 Mayıs 2021 tarihinde Muharrem İnce'nin kurmuş olduğu Memleket Partisi'nde Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü olarak görev almıştır. 20 Haziran 2022'de partiden istifa etti.

İngilizce bilen Gaye Usluer, evli ve iki kız annesidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.