AramaArama
Gıda Hattı

Gastronomi turisti daha fazla para harcıyor!

7 Aralık 2017, 18:26
Paylaş
Gastronomi turisti daha fazla para harcıyor!

Gastronomi turizmine yönelik yapılan bir araştırmaya göre, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal coğrafi zenginliklerinin yanı sıra dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Türkiye’ye gelen gastronomi turistleri, normal turistlere oranla daha çok döviz getiriyor.

Gastronomi Turizmi Derneği ve Xsights Araştırma’nın 6 ay süren gastronomi turizmine yönelik araştırmanın sonuçları ile oluşturulan Türkiye’nin Gastronomi Turizmi Raporu açıklandı.

gtd-logo-gidahattiGastronomi turisti yüzde 50 daha fazla para harcıyor

Gastronomi turistleri ile normal turistler arasındaki farklılıkları ortaya koyan araştırmaya göre, gastronomi turistleri, normal turistlere göre yüzde 50 daha fazla para harcıyor. Gastronomi turisti ortalama 945 doların 259 dolarını, normal turistler ise 837 doların 171 dolarını yeme içmeye harcıyor.

gastronomi-turizmi-gidahatti“Gastronomi alanına daha fazla yatırım yapılmalı”

Gastronomi alanına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurgulayan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Araştırmamızın temel nedeni, Türkiye’de son zamanlarda daha çok ön plana çıkan gastronomi turizminin ülke ekonomisine katkısını ortaya koymak. Hedefimiz, araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerin gastronomi turizminin gelişimine ve bu sektörün hızla büyümesine katkı sağlaması. Ankara’da yapılan son Turizm Şurası’nda gastronomi turizmini turizm çeşidi olarak kabul ettirmeyi başardık” dedi.

Eskiden deniz, kum, güneş için gelen turistlerin artık yeme içme amacıyla geldiğini vurgulayan Gürkan Boztepe, “Bu turizm çeşidinin mevcut durumunu görmek ve iyileştirebilmek için yeni politikalar üretmek istiyoruz.” diye konuştu.

gastronomi-turizmi-cigdem-penn-gidahattiTurizm endüstrisinde lider ABD

Turist başına harcanan paranın artırılması için gastronomi turizminin iyi bir alternatif olduğunu belirten Xsights Araştırma Kurucusu Çiğdem Penn ise “Turistlerin en fazla harcama yaptığı ilk 5 ülke ABD, Çin, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık. Araştırmamıza göre, ABD, 488 milyar dolar ile en büyük turizm endüstrisine sahip ülke konumunda. ABD’nin gastronomi turizmi istihdamında toplamda 77 milyon 510 bin 292 ile öne çıktığını görüyoruz. Türkiye’de ise, geçen yıla göre yüzde 14 artış oldu ancak yapabileceğimizin çok gerisindeyiz” dedi.

“Türk Mutfağı, birçok ülke mutfağından zengin”

Türkiye’nin turizm konusunda gastronomi kültürü ile farklılaşabileceğinin altını çizen Penn, “Dünya Ekonomik Formunun Seyahat ve Turizm Endeksi araştırmasında dünya sıralamasında 44’üncü sırada yer alıyoruz. Puanlarımızın çoğunu çevre, emniyet, güvenlik gibi konulardan kaybettik. Rekabet endeksinde bizim önümüzde ilk beşte İspanya, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere yer alırken, bizden sonra Bulgaristan, Polonya, Katar, Şili, Macaristan geliyor. Burada bir şekilde farklılaşmak gerekiyor. Bu nedenle gastronominin önemli olduğunu düşünüyoruz. Türk Mutfağı, pek çok ülkeden zengin. Bunu kullanabilmek çok önemli” dedi.

gaziantep-fatma-sahin-habip-asan-gidahatti“Gaziantep bir gastronomi şehri”

Araştırma kapsamında örneklemi Türkiye’ye gelen turist profilinden oluşturduklarını ve Antalya, İstanbul, Mufla, Gaziantep ve İzmir olmak üzere beş ilde yüzde yüze görüşme yaptıklarını söyleyen Penn, “Sonuçlarda turistlerin tarihsel ve kültürel zenginliklerimiz, mutfak kültürü, doğal coğrafi zenginlikler, denizler ve sahil olanakları, uygun fiyatlı tatil olanakları, eğlence olanakları için geldiklerini gördük. İl bazında bakıldığında gelen turistlerin yüzde 37’si Gaziantep’in bir gastronomi şehri olduğunun farkında. Bu nedenle gastronomi turizmi alanında çok çalışıp gastronomi turistinin harcamalarını arttırmalıyız.” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.