AramaArama
Gıda Hattı

Gastronomi için flaş karar!

18 Ekim 2017, 17:03
Paylaş
Gastronomi için flaş karar!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gastronomi Turizmi Derneği’nin girişimleri ve destekleri sonucu, gastronomiyi bir turizm çeşidi olarak kabul etti. Dernek, Bakanlığın 1-3 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara’da düzenleyeceği 3. Turizm Şûrası’na katılım gösterecek. Yapılacak toplantı ve iş birlikleri ile 2023 Türkiye Turizm Stratejisi hedefleri kapsamında, gastronomiyi içine alan bir yol haritası çizilecek.

Dünya Yiyecek ve Seyahat Birliği (The World Food and Travel Association)) verilerine göre, gastronomi turizmi yıllık 150 milyar dolarlık bir piyasa hacmi yaratıyor. İnsanların bir ülkeyi ziyaret etmesindeki başlıca amaç yemek olarak karşımıza çıkıyor.

gtd-logo-gidahattiGastronomi bir turizm çeşidi

Bu fikirden hareketle yola çıkan Gastronomi Turizmi Derneği’nin girişimleri ve destekleri ile gastronomi, artık bir turizm çeşidi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bu yıl Ankara’da 3’üncüsü gerçekleştirilecek Turizm Şûrası’nda, gastronomiyi de içine alan turizm sektörünün uzun vadeli ve sağlıklı gelişimini sağlamak üzere ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi için bir araya gelinecek.

Toplantı Gastronomi Turizmi Derneği, kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörü ve akademik camianın katılımı ile 1-3 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak.

turizm-surasi-gidahatti“Gastronomi dünyada en önemli turizm stratejisi”

Dünyanın dört bir yanında gastronominin ülkelerin en stratejik turizm çeşidi olduğunu belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

gurkan-boztepe-bilal-erdogan-gidahatti
Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe-Bilal Erdoğan

“Gastronomi turizmi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak için seyahat motivasyonu yaratan ve seyahat davranışlarının güdülenmesine önemli ölçüde yardımcı olan turizm şeklidir. Bir yöreye özgü yemekler, özellikle de düzenli yapılan etkinliklerle tanıtıldığında binlerce kişiyi o bölgeye çekebilmek mümkün olmaktadır. Yöresel yemeklerin yanı sıra şarap turizmi, çikolata turizmi, bira turizmi en çok rastlanan yemek turizmi kategorileri olarak öne çıkmaktadır.

gastronomi-yoresel-lezzet-gidahattiTürkiye de turizmdeki en büyük gelirini yemeklerden elde etmektedir. Bu nedenle gastronominin bir turizm şekli olarak kabulü ve bu doğrultuda yapılacak yeni politikalar ülke turizminde ses getirecektir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.