AramaArama
Gıda Hattı

Gastritiniz varsa size uygun bir diyet: Gastrit diyeti!

1 Eylül 2021, 12:58
Paylaş
Gastritiniz varsa size uygun bir diyet: Gastrit diyeti!

Gastrit, çeşitli nedenlerden dolayı mide zarının iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Bu ağrılı durum hazımsızlığa, şişkinliğe, mide bulantısına ve mide ağrısına neden olmaktadır. Semptomları yağlı veya baharatlı yiyecekler şiddetlendirmektedir. Gastrit hastalarının uygun bir diyet çerçevesinde beslenmeleri tedavilerinde fayda sağlamaktadır.

Gastrit diyetinin temel ilkesi asitli ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve bunun yerine düşük asitli, düşük şekerli yiyeceklere  öğünlerde yer vermektir. Dolayısıyla bu diyetin amacı hastalığın sebep olduğu semptomları azaltmak ve durumun kötüleşmesini önlemektir.

Midenin fizyolojik görevlerini yerine getirmesi için mide suyu oldukça asidik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bu asidik sıvının organın iç yapısına zarar vermesini önlemek için görev yapan bir de mide zarı mevcuttur. Ayrıca midedeki mukus da mide zarını kaplayarak tampon görevi görmektedir.

İşte çok genel tanımlama ile mide zarının iltihaplanması gastrit olarak adlandırılmaktadır.

Gastrit diyeti ile mide tahrişine ve iltihaplanmasına neden olan yiyecekler öğünlerde bulunmamaktadır. Buna baharatlı yiyecekler, kahve, alkol ve asitli meyve ve sebzeler dahildir.

Aslında bu diyetin her bireye özgü oluşturulması gerekmektedir. Çünkü hastalığın süresi, şiddeti, doktor tavsiyeleri birbirinden farklı olabilmektedir.

Ancak genel olarak diyette bulunabilecek besin maddeleri arasında baklagiller, bal, yumurta, nane, az tuzlu peynir sayılabilmektedir. Uzak durulması gereken besin maddeleri arasında ise; soğan, kahve, alkol, çay, çikolata, sarımsak ve baharatlı hazır gıdalar bulunmaktadır.

Gastrit diyetinde öğün içeriklerinin yanı sıra öğün sayısı ve öğünler arası süre de oldukça önemli olmaktadır. Kişinin sosyal hayatına göre planlanabilmekle beraber öğün sayısı mümkün olduğunca çok olmalıdır. Ayrıca öğünlerdeki porsiyonların da az olması tercih edilmektedir.

Besinlerin ağızda iyice çiğnenmesinin ardından yutulması hızlı yemek yeme alışkanlığından vazgeçilmesi de diyetten yarar sağlamayı arttıracak uygulamalardan bazılarıdır.  Tüm bunların yanı sıra kişinin stresli günlük yaşamının da gastrit semptomlarının şiddetlenmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.