AramaArama
Gıda Hattı

GAPS diyeti nedir? Nasıl yapılır?

10 Eylül 2021, 10:52
Paylaş
GAPS diyeti nedir? Nasıl yapılır?

“GAPS" terimi, "bağırsak (Gut) ve psikoloji sendromu" anlamına gelmektedir. Diyet, bağırsak sağlığının genel fiziksel ve zihinsel sağlıkla bağlantılı olduğu önermesini takip etmektedir.

GAPS diyet teorisi, tahıllar ve şekerler gibi belirli gıdaların ortadan kaldırılmasının, insanların otizm ve disleksi gibi beyni etkileyen durumları tedavi etmelerine yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

GAPS diyetinin temelinde; sindirimi zor olan, bağırsak florasına veya bağırsak zarına zarar verebilecek gıdalardan kaçınmak yatmaktadır. Bunları, bağırsağın iyileşmesine yardımcı gıdaların diyette yer alması takip etmektedir.

GAPS teorisine göre sızdıran bir bağırsak, kan dolaşımına zararlı bakteri ve toksinler salgılamaktadır. Bunlar daha sonra beyne gitmekte ve beynin işleyişine etki etmektedir.

GAPS diyetinin 3 aşaması bulunmaktadır:

  • Giriş aşaması

Diyetin en kısıtlayıcı aşamasıdır. 1 yıla kadar sürmektedir. Tüm nişastalı karbonhidratları diyetten çıkarmak gerekmektedir. Bunun yerine, çoğunlukla et suyu, güveç ve probiyotik içeren yiyecekler tüketilmelidir.

  • Tam GAPS diyeti

Diyetin idame aşaması olarak da kabul edilmektedir. 1,5-2 yıl arasında sürmektedir. Hayvansal yağlar, et, balık, yumurta ve sebzeler diyette yer almaktadır. Aynı zamanda probiyotik içeren gıdaları da içermektedir.

  • Yeniden başlama aşaması: GAPS'den çıkış

Bu aşama, tam olarak GAPS diyetinde bulunmayan yiyecekleri yeniden öğünlerde bireylere sunmaktadır. Rafine karbonhidrat oranı yüksek gıdaların yine de tüketilmemesi gerekmektedir.

Ancak GAPS diyet yönergeleri tüm beslenme ihtiyaçlarını net bir şekilde karşılayamamaktadır. Bu diyeti uygularken, insanların beslenme yetersizliklerini önlemek için yeterli vitamin ve mineral aldıklarından emin olmalıdırlar.

GAPS diyeti otizmi, diğer davranışsal ve psikolojik durumları tedavi etmeye yardımcı olduğunu iddia etmektedir. GAPS diyetinin bazı yönleri umut verici sonuçlar gösterse de diyetin tüm sonuçlarının iddia ettiği faydalar için gerekli olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.