Gıda Hattı

Galip Bahtiyar Göker kimdir? Galip Bahtiyar Göker hayatı

22 Eylül 2021, 12:49
Paylaş
Galip Bahtiyar Göker kimdir? Galip Bahtiyar Göker hayatı
Galip Bahtiyar Göker biyografi ölüm yıldönümünde merak ediliyor. Galip Bahtiyar Göker hayatı hakkında merak edilenler ve yaşamına dair tüm konular. Galip Bahtiyar Göker kimdir?

Galip Bahtiyar Göker 1881 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Evli ve iki çocuk babası olan Galip Bahtiyar Göker Türk siyasetçidir.

Galip Bahtiyar Göker biyografi

adı; Galip Bahtiyar Göker
doğum; 1881, İstanbul
ölüm; 22 Eylül 1945
mesleği; Türk siyasetçi

babası; Mehmet Nelal Bey

annesi; Hatice Nevhide Hanım

okulları; Galatasaray Lisesi ve Darülfünun Hukuk Mektebi

Galip Bahtiyar Göker hayatı

Kosova, İzmir, Cezayiri Bahrisefid Maarif Umum Müfettişliği, Halep, Edirne Maarif Müdürlüğü, Millî Ajans İdareciliği yaptı. Kuruculuğunu Edirne Belediye Başkanı Şevket Dağdeviren, Tüccar Kasım Yolageldili, Avukat Şeref Aykut ve Edirne Milletvekili Faik Kaltakkıran'ın yaptığı Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin üyesiydi. Cemiyet’in kuruluşundan yaklaşık iki yıl sonra 9 Mayıs 1920’de Edirne’deki büyük kongreye mebus olarak katıldı. Aynı kongrede alınan kararların beşinci maddesine göre Göker, Trakya’nın hukuk ve haklarını Avrupa’da savunmak için Galip Kemali, Salih Cevdet ve Cezzarzade Ziya ile birlikte delege olarak yetkilendirildi. San Remo Konferansı kararlarına itiraz etmek için bu grup Roma ve Paris’e gitti ancak pek etkili olamadı.

Vazifeleri

Matbuat Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Müdürlüğü, Yazarlık, İstanbul Vilâyeti İdare Azalığı, Gazetecilik yapmıştır.

Osmanlı Meclis-i Mebûsan IV. Dönem Edirne Mebusluğu, TBMM VI. ve VII. Dönem İstanbul Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.