Gıda Hattı

Galatasaray eski başkanı Cengiz hayatını kaybetti! Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz neden öldü?

28 Kasım 2021, 19:11
Paylaş
Galatasaray eski başkanı Cengiz hayatını kaybetti! Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz neden öldü?
Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Peki Mustafa Cengiz neden öldü?

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Peki Mustafa Cengiz neden öldü?

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz, uzun süren rahatsızlığına yenik düştü ve 71 yaşında hayatını kaybetti. Sarı-kırmızılı camianın 3.5 yıl başkanlığını yapan Cengiz, kulübün 37. Başkanı olarak tarihteki yerini almıştı.

Mustafa Cengiz neden öldü?

Mustafa Cengiz, başkanlığının son 1 senelik bölümünde ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele etmişti. 2020 senesinin ilk aylarında rahatsızlığı ortaya çıkan Mustafa Cengiz, beyninden ve midesinden bir dizi operasyon geçirmişti. Cengiz, bu süreçte uzun süre tedavi görse de tedavilerden beklenen yanıtı alamadı ve 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Cengiz, Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde 25 Aralık 1949 tarihinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde tamamladı. Gaziantep Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi, buradan mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu profesyonel olarak görev yaptı, daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. 12 Eylül sonrası Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı tercih edildi.

Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyordu. Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönü ile takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere "Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem." diyerek cevap verdi. 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas'a devretti.

MUSTAFA CENGİZ NEDEN ÖLDÜ?

Evli ve bir çocuk babası olan Cengiz, 7 Mayıs 2020'de 10 saat süren beyin ameliyatı oldu. 18 Mayıs'ta ise mide kanaması nedeniyle ikinci kez ameliyat oldu.

10 Ağustos 2021'de düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi ve hastaneye götürüldü. Cengiz'in beyninde tümör tespit edildi.2 Eylül 2021'de yoğun bakıma alındı. Mustafa Cengiz, 28 Kasım günü hayatını kaybetti.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.