Gıda Hattı

G7’nin aşı şampiyonu Japonya!

20 Kasım 2021, 12:03
Paylaş
G7’nin aşı şampiyonu Japonya!

Nüfusunun yüzde 75,7’sini Covid-19’a karşı aşılayan Japonya, bu oranla G7 ülkeleri arasında ilk sıraya yükseldi.

Covid-19’a karşı aşılama seferberliğine geçtiğimiz 17 Şubat'ta sağlık çalışanları ile başlayan ve kademeli olarak nüfusunu aşılayan Japonya, aşılama oranı konusunda G7 ülkeleri arasında birinciliğe yükseldi.

İki doz aşılama oranıyla Kanada’yı geride bıraktı

Japonya hükümetinin yayınladığı verilerine göre, nüfusunun yüzde 75,7'sine 2 doz aşı uygulayan yaklaşık 125 milyon nüfuslu ülke, aşılama oranının yüzde 75,5 ile en yüksek olduğu Kanada'yı geride bırakarak birinciliği elde etti. Japonya'da uygulanan toplam korona virüs aşı dozu 195.32 milyona, en az bir doza erişen kişi sayısı ise 99.4 milyona yükselerek nüfusun yüzde 78,5'ine tekabül etti.

Buna rağmen Kanada, yüzde 79'luk oran ile en az 1 doz aşıya erişen nüfus kategorisinde G7 ülkeleri arasında ilk sırada bulunuyor.

Eski Başbakan Suga başarısızlıkla suçlanmıştı

Japonya'da hükümet Şubat ayında başlayan aşılama kampanyasının ilk aşamalarında diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmakla eleştirilmişti. Eski Başbakan Yoshihide Suga, aşılama faaliyetleri de dahil korona virüs salgınını yönetmede başarısız olmakla eleştirilmesinin ardından görevi, şimdiki Başbakan Fumio Kishida'ya devretmişti.

Japonya'da korona virüs vakalarının günlük sayısı dün itibariyle 163'e gerilerken, ülkede vakalar toplamı ise 1 milyon 726 bin 421'e ulaştı. Ülkede şimdiye kadar virüs nedeniyle 18 bin 354 kişi hayatını kaybetti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.