AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

G7 Zirvesi sonrası Biden’dan küresel ekonomi mesajı!

G7 Zirvesi sonrası Biden’dan küresel ekonomi mesajı!
14 Haziran 2021, 00:45

İngiltere’de düzenlenen G7 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden, “Biri olmadan diğer problemlerle başa çıkamayacağımızı biliyoruz. Bu yüzden ekonomik iyileşme için pandemiyi bitirmemiz gerekiyor” dedi.

İngiltere’nin Cornwall bölgesinde, dünyanın ekonomisi en gelişmiş 7 ülkesinin liderlerini bir araya getiren ve 11 Haziran’da başlayan G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden, basın toplantısı düzenledi.

“Küresel aşılamada büyük bir adım atıldı”

Zirvede alınan kararlara atıfta bulunan Başbakan Johnson, dünya liderlerinin Covid-19 pandemisinde “bencil” ve “milliyetçi yaklaşımı” bırakmasını beklediğini vurgulayarak, G7 liderlerinin bu doğrultuda gelişmekte olan ülkelere 1 milyardan fazla Covid-19 aşı dozu sağlayacağını yineledi.

100 milyonu Birleşik Krallık'tan olmak üzere doğrudan veya COVAX küresel aşı paylaşım planı aracılığıyla aşı bağışı yapılacağını belirten Johnson, Oxford/AstraZeneca aşısının "dünyanın en popüler aşısı" olduğunu söyledi, COVAX tarafından verilen aşıların yüzde 96'sının Oxford/AstraZeneca olduğunu sözlerine ekledi.

40 milyondan fazla kız çocuğuna eğitim desteği

G7 ülkelerinin önümüzdeki 5 yıl içinde dünya çapında 40 milyondan fazla kız çocuğunu okula göndermek konusunda anlaştığını vurgulayan Johnson, Birleşik Krallık'tan 430 milyon sterlinlik bir bağış da dahil olmak üzere "Eğitim için Küresel Ortaklığa" yönelik finansman konusunda anlaşmaya varıldığını da söyledi.

Bazı çocukların eğitime erişim sorunu olduğunu belirterek, bunu "uluslararası bir rezalet" olarak nitelendiren Johnson ayrıca, tüm çocukları ve özellikle kız çocuklarını eğitmenin "ülkelerin yoksulluktan ve koronavirüs krizinden kurtulmalarına yardımcı olmanın en kolay yollarından biri" olduğunu ifade etti.

İklim değişikliği ve Covid-19 aşıları konusunda liderlerin "harika bir uyum" içinde olduğunu bildiren Johnson,  Birleşik Krallık'ın iklim değişikliği, kız çocuklarının eğitimi ve altyapı projeleri gibi konularda ABD Başkanı Biden ile "Ortak çıkarları" paylaştığını söyleyerek, "tamamen aynı sayfadayız" dedi.

“İklim değişikliğini önce Batılı ülkeler çözmeli”

G7 ülkelerinin küresel karbon emisyonlarının yüzde 20'sinden sorumlu olduğunu belirten Johnson, batılı ülkelerin iklim değişikliği konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Sanayileşmenin bugün birçok iklim sorununu meydana getirdiğini belirten Johnson, “İklim değişikliği etkilerine karşı mücadele etmek için eylemin bizimle başlaması konusunda liderlerle aynı fikirdeyiz" ifadelerini kullandı. Johnson, bu doğrultuda G7'nin iklim değişikliğinin etkilerine karşı koymak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Biden: “Ekonomik iyileşme için pandemiyi bitirmemiz gerekiyor”

İngiltere'de düzenlenen G7 Liderler Zirvesi nedeniyle göreve gelmesinden bu yana ilk yurtdışı seyahatini gerçekleştiren ABD Başkanı Joe Biden da, "olağanüstü bir işbirliği ile verimli bir toplantının tamamlandığını" söyledi.

Biden, salgını sona erdirmek ve küresel ekonomik iyileşmenin toplantıların önceliği olduğunu belirterek, “Biri olmadan diğer problemlerle başa çıkamayacağımızı biliyoruz. Bu yüzden ekonomik iyileşme için pandemiyi bitirmemiz gerekiyor” dedi.

ABD Başkanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden, 3 gün süren G7 Liderler Zirvesi’nin sona ermesinin ardından İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile Windsor Kalesinde bir araya geldi.

Kraliçe, Biden ve eşi Jill Biden’ı resmi tören ile karşılarken, törende ABD milli marşı çalındı. Askeri yürüyüşün ardından Biden ve eşi ile Kraliçe Elizabeth, Windsor Kalesi'nde çay içmek üzere açık alandan ayrıldı.

Başkan Biden, 95 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth tarafından kabul edilen 13. ABD Başkanı oldu.

“Kraliçe bana annemi hatırlattı”

Windsor Kalesi'nde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile görüşen ABD Başkanı Biden, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bana annemin görünüşünü ve cömertliğini hatırlattı” dedi. Biden ayrıca, “Kraliçe görüşmek üzere olduğum iki liderin kimler olduğunu sordu. Putin ve Xi Jinping hakkında bilgi edinmek istedi” dedi.

95 yaşındaki Kraliçe'yi Beyaz Saray'a da davet eden Biden, daha sonra eşi Jill Biden ile birlikte, NATO Liderler Zirvesi için Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareket etti.

Biden, Kraliyet Protokolünü ihlal etti mi?

Öte yandan ABD Başkanı Biden’ın Cornwall'daki bir G7 akşam yemeğine Kraliyet ailesinden sonra gelerek, Kraliyet Protokolünü ihlal ettiği bildirildi.

İngiltere basınındaki haberlerde, Biden ve eşinin yemeğe, Kraliçe'nin oğlu Prens Charles, Cambridge Dükü Prens William ve Cambridge Düşesi Kate'ten 5 dakika sonra geldiği iddia edildi.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.