Gıda Hattı

G7 Zirvesi'nde Döviz Kurları Tartışılıyor

20 Ekim 2007, 11:52
Paylaş

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den meydana gelen G7 ülkeleri maliye bakanları 19 Ekim tarihinde Washington’da düzenlenen bir toplantıda döviz piyasalarını, döviz kurlarını ve mali politika konularını ele alıyor . Ticaret, uluslararası finans kurumlarında reform, gelişme, enerji ve çevre, gündemdeki diğer konular arasında bulunuyor. Toplantıdan kısa bir süre önce AB işveren kuruluşu BusinessEurope ile Fransız, Alman ve İtalyan iş federasyonları yöneticileri G7’nin Avrupalı üyelerine kıtanın ortak çıkarlarını savunma çağrısında bulunurken G7 toplantısından “net taahhütler” beklediklerini ifade ettiler. BusinessEurope’un Ekim ayı başlarında euronun Amerikan doları, Çin yuanı ve Japon yeni karşısında değer kazanması ile ilgili endişeleri dillendirmesinden sonra bu çağrının geldiği bildirilirken AB iş çevrelerinin sesi, euro döviz oranlarının şirketler için “acı eşiğine” dayandığını bildirdi.

18 Ekim günü euro Amerikan doları karşısında 1.4310 rekoruna ulaşarak 1 Ekim’de gördüğü 1.4283 seviyesini geçmiş oldu.

Fransa, eurodaki sürekli değer artışı konusunda endişelerini dile getirirken, Almanya, Hollanda ve Avusturya euronun yüksekten uçuşuyla ilgili olarak pek de kaygılı görünmüyor.Ancak 8 Ekim tarihli son Eurogroup toplantısında euro bölgesinde yer alan üye ülkelerin maliye bakanları Çin’i ihracatını artırmak için ulusal para birimi yuanı yapay değer kaybına uğrattığı gerekçesiyle eleştiren ABD saflarına katılarak Çin’e yuan kurunu ayarlama uyarısında bulundular.

AB’li bakanlar Amerikan doları ve Japon yeninin sürekli değer kaybetmesi karşısında duydukları endişeleri de ayrıca dile getirdiler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.