Gıda Hattı

G20 Zirvesi’nde işverenlere çağrı: “Kazandığınızı paylaşın”

16 Kasım 2015, 10:13
Paylaş
G20 Zirvesi’nde işverenlere çağrı: “Kazandığınızı paylaşın”

Türkiye’nin dönem başkanlığında Antalya’da zirvede G20’nin iş dünyası temsilcilerine seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dünyada eşitsizliklerin azaltılması için biraz az kazanın” tavsiyesinde bulundu, “Kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Fakiri tahrik etmeyin. Hepimiz ölüp gidiyoruz paraları beraber götürüyor muyuz?” sorusunu yöneltti.

B20 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanG20’nin iş dünyasını temsil eden kolu Business20 (B20-İş20) ile Labor20’nin (L20-Emek20) TOBB’un ev sahipliğinde yapılan ortak toplantısına Kanada Başbakanı Justin Trrudeau ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için işçi, işveren temsilcileri arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesi şarttır. Bu diyaloğun G20 çerçevesinde başarılabilmiş olması memnuniyet vericidir. Türkiye dönem başkanlığı olarak G20’nin temel hedefleri olan güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye, kapsayıcılığı da ilave ettik” dedi.

“Fakiri tahrik etmeyelim”

‘Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve’ başlıklı ana oturumda, katılımcıların sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharon Burrow’un eşitsizlikler konusundaki sorusu üzerine şunları söyledi:

“Herhangi bir işveren kalkıp da yani 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona ‘sen niye 3 bin lira maaş veriyorsun’ demez, 4 bin lira maaş verdiği zaman ‘niye 4 bin lira maaş veriyorsun’ demez. Ne olur? Biraz az kazanmış olur. Ben de işverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandıklarınızı özellikle dar gelirli olan insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Buradan bir şeyi özellikle vurgulamak isterim, hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Paralar beraber gelmiyor, onlar bu dünyada kalıyor, arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle, onunla beraber bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir sada bırak. Önemli olan bu ve öldükten sonra da ‘sorma, bizim öyle bir işverenimiz vardı ki, öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, onun maaşını da gerçekten iyi bir konumda verirdi’. Aslolan burası, bunu başarmamız lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işadamlarına şu tavsiyelerde bulundu:

“Özellikle tavsiyelere benim şöyle bir yaklaşımım olacak, acaba dünya sermayesi veya finansal sektör, kıskanç mıdır? Bunun üzerinde bir düşünmekte fayda var. Son terör eylemlerine şöyle bir baktığımız zaman acaba bu terör eylemlerinin temelinde veya sebepleri arasında bu kıskançlığın olması söz konusu mudur? Fakirlik, işsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler, eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası bunlara gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Dünyadaki sermaye çevresini, işveren çevrelerini bu noktada biraz daha ellerini açacak olurlarsa öyle zannediyorum ki terörün dünyada belini birlikte kırabiliriz. Aynı zamanda dünyadaki fakirliği birlikte giderme imkanımız olabilir. Bu kıskançlığı ortadan kaldırma şansını yakalayabiliriz diye düşünüyorum ve ticaretin kolaylaştırılması noktasındaki düşüncenizi aynen paylaşıyorum. Bunu hep birlikte gidermemiz lazım. 2030’da eğer biz 80 ile 100 trilyon dolar gibi bir yatırımı, harcamayı öngörüyorsak, burada bana göre özellikle BOT Sistemi (Devlet kontrollü yap-işlet-devret modeli) önem arz ediyor. Türkiye olarak son 12-13 yıl içinde bunun çok çok faydasını gördük. Kamu özel yatırımıyla ülkemizde çok ciddi altyapı yatırımlarını gerçekleştirdik. Türkiye, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bir örnektir diye düşünüyor.”

“İşçi ve işveren işbirliği yapmalı”

Dünyada işçi sendikalarının dayanışmasının büyük önem taşıdığına değinen Erdoğan, “İşçi sendikalarının kendi içinde dayanışmayla birlikte adeta işveren konumuna gelme noktasında atacakları adımların da çok büyük faydası olacağına özellikle inanıyorum.  Bunun da önünü açmak gerekir diye düşünüyorum ve ben özellikle bu kapsayıcılığın içerisinde onların da önemli bir konuma sahip olduğuna inanıyorum. Ama ısrarla üzerinde durduğum nokta KOBİ’ler noktasında, çünkü KOBİ’ler aslında büyük yatırımları teşvik edecektir. Büyük yatırımları KOBİ’ler teşvik edeceği için KOBİ’lerin teşvik edilmesi, geliştirilmesi başta ülkem olmak üzere tüm dünyada önem arz ediyor diye düşünüyorum ve şu anda Türkiye bu konuda çok daha ciddi adımlar atmanın arifesindedir. Zaten mevcut ama bundan sonraki süreçte KOBİ’ler büyük yatırımlar için adeta bir yan kuruluş, yan sanayi gibi görevler ifa edecektir” diye konuştu.

B20-L20 Kanada Başbakanı“Faizler yüksek”

Konuşmasında Türkiye’deki faiz oranlarının yüksekliğine de işaret eden Erdoğan, “Ama Batı’da faiz oranları bizim gibi değil, düşüktür. Bugün Amerika’da, Avrupa’da faiz oranları bizim gibi değil ama bizde şöyle komisyonu falan ilave ettiğiniz zaman yüzde 15’i, 16’yı bulan faiz oranları var. Soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte bu ülkede küçük, orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi, zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için bir defa burada paranın maliyetini düşürmek lazım, paranın maliyeti arttığı sürece bu ülkede ne genç iş adamı ne genç iş kadını bulabiliriz. Bunları bulamayız, ondan sonra onlar da çok kısa zamanda iflas ederler ve bir de bakarsın devlet gelir onların da iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu da bence iyi değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum” dedi.

IMF Başkanı Christine LagardeParis’te toplanma çağrısı

B20-L20 ortak toplantısında Paris’te yaşanan terör saldırılarıyla ilgili duygusal bir konuşma yapan IMF’in Fransız Başkanı Christine Lagarde da, “Bu felaketin, bu nefretin üzerinden gelebilmek adına iş dünyası olarak güçlü duruşu sergilememiz gerekiyor. Bir şeyler yapabiliriz, bir sonraki B20-L20 ortak toplantısı Paris’te yapılsın” önerisinde bulundu.

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria da yine Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol ile IEA’nın bir sonraki Bakanlar Toplantısı’nı önümüzdeki hafta Paris’e yapmaya karar verdiklerini söyledi. Gurria, 2009’dan bu yana gerçekleşecek en büyük iklim değişikliği zirvesi COP21’in de planlandığı şekilde ay sonunda Paris’te yapılacağını sözlerine ekledi.

Konuşmasında, küresel krizin başlangıcından itibaren 7 yıl geçtiğini, krizden bu yana büyümenin düştüğünü, işsizliğin arttığını vurgulayan Gurria, büyümede kriz öncesi dönemdeki seviyelere bir türlü ulaşılamadığını söyledi. Ülkelerde sektör düzenlemeleri ve finansmanla da ilgili birtakım problemler olduğuna işaret eden Gurria, “Bunlar insanların yaptığı şeyler, dolayısıyla eğer biz yaptıysak ve yanlış yaptıysak geri dönüp düzeltebiliriz” şeklinde konuştu.

IMF Başkanı ile aynı oturumda konuşmacı olan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise B20 Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücü Başkanı olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Hepimiz dünyanın gerçeklerini biliyoruz. Orta düzeyde bir küresel büyüme aşamasındayız. Altyapı yatırımları hem büyüme, hem istihdama yardımcı oluyor. Altyapı yatırımlarında 15-20 trilyon dolarlık bir açık var. G20’nin yüzde 2 büyüme hedefine katkıda bulunmak için altyapı yatırım açığını nasıl kapatabiliriz? Kamu yatırımlarının altyapı sektöründe artırılmasını sağlamak ve ülkenin yatırım stratejileri ile sağlamak, uzun vadeli özel finansmanın altyapı projelerine bir aktif ya da varlık sınıfı çerçevesinde sunulması gerekiyor. Kurumsal yatırımcıların 60 trilyondan fazla kullanmadıkları yatırım imkânı olduğunu görüyoruz. Türkiye’den kamu özel işbirliğinde güzel örnekler var, yaklaşık 200 tane kamu özel işbirliği projesi gerçekleşti.”

Şahenk, Antalya sonrası B20 Gündemi için de, küresel krizin başlamasından 7 yıl sonra global ekonomik performansın hala kriz öncesi seviyesine gelemediğine dikkat çekti, “Likiditede daralma var. Bankacılık sektöründe birtakım riskler karşımıza çıkıyor. Bu noktada alternatif uzun dönem finansman kaynaklarını düşünmemiz gerekir. Emeklilik fonları, özel sektör sermayesi veya diğer kaynakları araştırmamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci gün “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularının değerlendirileceği zirvede, öğle yemeğinde ticaret ve enerji konuları ele alınacak ve Antalya Eylem Planı kabul edilecek. 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek Çin’in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından yapılacak sunumla sona erecek zirvenin sonuçları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenecek basın toplantısıyla dünya kamuoyuna duyurulacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.