Gıda Hattı

Gıdalarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

9 Nisan 2007, 13:33
Paylaş

Doğu Washington Üniversitesi’nden Fizyolog Wendy Repovich, gıdalarla ilgili bugüne kadar doğru olduğu zannedilen bazı bilgilerin yanıltıcı olduğunu söyledi. Doğru zannedilen bazı beslenme önerilerinin doğru olmadığını söyleyen Repovich’e göre, en çok tüketilen bazı gıdalarla ilgili bilinen yanlışlar şunlar:

YUMURTA KOLESTEROLÜ ARTIRIR

Sarısında bulunan kolesterol miktarının diğer gıdalardan fazla olması nedeniyle kolesterolü yükselttiği söyleniyor. Oysa yumurta, sağlık riski yaratacak oranda kolesterol içermiyor. Kalp-damar rahatsızlığı bulunanlarda yumurtadan uzak durulması tavsiye edilebilir, ancak günde bir ya da iki yumurta yemenin kolesterol düzeyinde farklılık yarattığını gösteren herhangi bir araştırma yok.

KARBONHİDRAT ŞİŞMANLATMAZ

Şişmanlattığı gerekçesiyle diyetlerden çıkarılan karbonhidratlar, ortalama ölçülerde alındığında doğrudan kilo artışına neden olmaz.

ÇOK SU YARARLI DEĞİL

Günlük kaybettikleri su miktarını yerine koymak için insanlara günde 8 bardak su içmeleri gerektiği söyleniyor. Ancak buna hiç gerek yok. Çünkü insanlar su ihtiyacının çoğunu aldıkları diğer gıdalardan karşılıyor. Aşırı su, vücutta sodyum dengesizliğine bile neden olabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.