Gıda Hattı

Gıdadaki Artış Geçici, Enflasyonda Düşüş Sürecek

5 Eylül 2007, 18:43
Paylaş

Enflasyondaki kıpırdanmayı yorumlayan Merkez Bankası, kıpırdanmayı işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışa bağladı. Bankaya göre bu yüzden yıllık enflasyon geçici olarak yükseldi.

İstatistik Kurumu , ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,02; yıllık enflasyonun ise yüzde 7,39 olarak gerçekleştiğini açıklamıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ağustos ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirildi. Buna göre, hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış hızındaki yavaşlamanın belirginleşmesi ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarının gerileme eğiliminin sürmesi, güçlü parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin devam ettiğine işaret ediyor.

Bu çerçevede, özel kapsamlı tüketici fiyatları göstergeleri olumlu bir seyir izliyor. İşlenmemiş gıda ürünleri ve enerji fiyatlarına ilişkin riskler önemini korumakla birlikte, önümüzdeki dönemde enflasyon eğiliminin yönü aşağı doğru olmaya devam edecek. Yıllık tüketici enflasyonu ağustos ayında, işlenmemiş gıda ürünleri fiyat artışı kaynaklı olarak yükselirken, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç tüketici fiyatı göstergesinin yıllık artış oranındaki gerileme eğilimi de sürecek. Hizmet grubu yıllık enflasyonundaki düşüş ağustos ayında da sürdü ve bu gruptaki enflasyon yıl başına kıyasla 3 puan geriledi . Ağustos ayında tüm hizmet kalemlerinde yıllık enflasyon gerilerken, özellikle kiranın yıllık artışındaki yavaşlama belirginleşti. Haberleşme grubu fiyatları, yurtiçi telefon görüşme ücretlerinde yapılan indirimin etkisi ile geriledi . Bu grup sağlık hizmetleri ile birlikte en düşük yıllık artışa sahip hizmet alt grubu oldu. Hizmet enflasyonundaki düşüş eğiliminin eylül ayında da devam etmesi bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.