Gıda Hattı

Gıdada KDV İndiriminde 2. Dönem

31 Aralık 2007, 15:04
Paylaş

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz: “Gıdada KDV İndirimi’nin İkinci Döneminde de Ambalajlı Gıda Tüketiminin Artarak Devam Etmesini ve Halkımızın ‘Güvenli Gıda Bilinci’nin Yükselmesini Hedefliyoruz”

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) çalışmalarıyla 30 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Gıdada KDV İndirimi”nde yılbaşı itibarıyla ikinci aşamaya geçildi.

01.01.2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile dane kakao ve kırıkları, kakao hamuru, kakao yağı, kakao tozu, çikolata ve çikolatalı ürünler, sade gazoz, meyveli gazozlar, kolalı gazozlar ve yemek hizmetlerinde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e indirildi.

TGDF’nin yaklaşık bir buçuk yıldır süren çalışmalarının ikinci aşaması olan bu indirimi sektör memnuniyetle karşıladı. TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, indirim kapsamının yeni ürünlerin katılmasıyla halkın “Güveni Gıda Bilinci”nin yükselmesinin birbirine paralel bir süreç olduğuna dikkat çekti. Kopuz, “Yapılan düzenleme ile girdi ve çıktıda KDV büyük oranlarda eşitlenmiştir. Bu da sektör üzerindeki finansman yükünü önemli ölçüde azaltmış ve aynı oranda da tüketici fiyatlarına yansımıştır. Bu indirimi takip eden zaman sürecinde, halkımız ambalajlı gıda ile açık gıda arasındaki azalan fiyat farkını görmüş, bu nedenle de ambalajlı gıda tüketimine yönelmeye başlamıştır. Yılbaşı itibarıyla gerçekleşen yeni indirimlerle, halkımızın “Güvenli Gıda Bilinci”nin gelişerek artacağına inancımız sonsuzdur” dedi.

Gıdada KDV indiriminin ve “Güvenli Gıda Bilinci”ndeki artışın tarım sektörüne ciddi bir ivme kazandırdığına da dikkat çeken Kopuz, “KDV indirimi yıllardır söylenegelen tarım sanayi entegrasyonuna da katkı sağlamaya başlamıştır. Zira gıda sanayinin hammaddesi tarıma dayalıdır. Tarımsal üretimin önü ancak gıda sanayinin büyümesi ve gelişmesiyle mümkün olacaktır. Gıda sanayimiz bu gerçekleşen ikinci indirimle birlikte bu yıl bu 100 Milyar dolar civarında bir hacme ulaşmasını hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.