Gıda Hattı

Gıdada İşçi ve İşveren Sosyal Diyaloğu

25 Haziran 2007, 16:11
Paylaş

Tekgıda-İş ve TÜGİS-Türkiye Gıda İşveren Sendikaları, Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türkiye Gıda Sektörü ve Sosyal Diyalog Konferansı’nda işçi ve işvereni buluşturdu.

Avrupa Birliği`nin desteklediği Sosyal Diyalog projesi işçi-işveren arasında sosyal diyaloğu geliştirmek ve sorunlara ortak çözüm bulabilmek. 8 ay önce başlayan ve 100 bin euro bütçesi bulunan projenin ilk aşaması Ekim ayında tamamlanacak. İstanbul`da 20 Haziran’da tanıtılan projenin pilot uygulaması ilk etapta Elit Çikolata, Edirne Yağ ve Kent Gıda`da başladı.

TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş, hedeflerinin bütün konfederasyonların örgütlü olduğu gıda işletmelerini projeye dahil etmek olduğunu belirtti ve "Proje 5 yıl daha devam edecek ve sosyal diyalogla kazan-kazan dönemine girilecek" dedi.

Konferansta bir konuşma yapan TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik de projenin siyasilere örnek olması gerektiğini belirtti. Devlet ve sosyal tarafların eşit temsil edildiği yeni bir ekonomik ve sosyal konseyin kurulması için yasa taslağı hazırladıklarını hatırlatan Kutadgobilik, yetkililerden gerekli ilgiyi görmediklerini belirtti.

Tekgıda-İş Başkanı Mustafa Türkel ise kayıtdışılığın sektörün en büyük sorunu olduğunu ve işveren üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesinin şart olduğunu söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.