Gıda Hattı

Gıdada Denetim, Özel Sektöre Devredilecek

2 Nisan 2007, 13:31
Paylaş

Türkiye’de gıda güvenliğinin sağlanması için Tarım Bakanlığı tarafından sürdürülen denetimler özelleştirme yoluyla özel sektöre devredilecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bakanlığının yetkisinde bulunan gıda denetiminin özel sektör eliyle yapılabilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Eker, sistemin önce pilot olarak uygulanacağını, daha sonra Türkiye geneline yayılacağını kaydetti. Eker, Bakanlık tarafından akredite edilmiş ve sertifika verilmiş özel sektörün gıda denetimi yapacağını belirterek, ”Gıda üretimi ve tüketimi ile ilgili işyerlerini bundan sonra özel sektör denetleyecek. Biz de onları denetleyeceğiz. Hepsinde gıda mühendisleri ve uzmanlar çalışacak” dedi.

Yeminli gıda denetmenleri geliyor

Tarım Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ile Türkiye’de 400 farklı gıda işyerinin denetimi, gıda ve ziraat mühendislerinin kuracağı “yeminli gıda müşavirlik bürolarına” bırakılacak. Böylece işsiz ziraat mühendisleri için de iş alanı ortaya çıkacak. Yeminli mali müşavirler gibi çalışacak yeminli gıda müşavirleri, veteriner, gıda ve ziraat mühendisleri gibi mesleklerden iki, üç kişinin bir araya gelerek oluşturacağı şirket statüsündeki yapılanmalarla faaliyet gösterecek. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olan yeminli gıda müşavirliği sistemi ile gıda işletmelerinin kontrolü ve gıda güvenliğinin daha kolay sağlanmayı hedefleniyor. Bakanlık, denetçileri denetleyerek bu konudaki iş yükünü daha da azaltmayı planlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.