Gıda Hattı

Gıda Ve Tarım Bakanlığı'na Doğru!

31 Ekim 2007, 01:05
Paylaş

"Türkiye'de Gıda Güvenliği ve Kontrol Sistemin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi AB Eşleştirme Projesi" nin sonuna gelindi. Projenin kapanış konferansı TOBB Toplantı Salonunda gerçekleştiriliyor. 2 gün sürecek konferansın bugün gerçekleştirilen ilk bölümünde, projede gelinen nokta itibariyle çok önemli mesajlar verildi.

Konferansta bir konuşma yapan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu, projenin geneli itibariyle Türkiye’nin AB ile uyumunu güçlendirmesini umduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de Gıda Güvenliği ve Kontrol Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi Projesi, AB mevzuatına uyumlaştırma projesidir. Ama TGDF için, tüketicimize yani halkımıza güvenli gıda sunma anlamına gelmektedir. Türk gıda sektörünün % 90’ı KOBİ’lerden oluşmaktadır. İşletmelerin hem küçük ölçekli olması, hem de % 50’ye varan kayıtdışı, uygulamanın gerçekleştirilmesinin ne denli zor olduğunu bize gösteriyor. Zorlukların farkındayız. TGDF, % 95 gibi yüksek bir oranda ülkemiz gıda üretimini gerçekleştiren ve tamamı ekonomiye kayıtlı olan üyeleri ile bu projeyi sahiplenmiştir. Dolayısıyla bu proje bizim projemizdir. Federasyon olarak Gıda Kanununun çıkmasını destekliyoruz. Ancak 4 parçalı olarak değil, tek kanun olarak çıkmasını arzu ediyoruz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gıdada tek otorite olmasını ve bu konuda çok başlılık olmamasını istiyoruz. Son olarak gelecek dönemde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, Gıda ve Tarım Bakanlığı olarak anıldığı günleri görme arzumuzu da buradan belirtiyoruz.”

Kongrenin ilk oturum bölümünde ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Taranoğlu’nun konuşmasına atıfta bulunarak; Gıda Yasası ile ilgili taslağın 2008’in ilk çeyreğinde meclisten çıkarak yasalaşmasını beklediklerini ve yeniden yapılanma doğrultusunda hazırlanan yeni taslakta, Bakanlığın isminin Gıda ve Tarım Bakanlığı olarak anıldığını ifade etti.

Konferans, 31 Ekim tarihindeki oturumlarla son bulacak. Son gün oturumlarının ardından konferans, Alman Proje Lideri-Dr. Georg Schreiber, Litvanya Proje Yürütücüsü-Dr. Kazimieras Lukauskas ve Türkiye Proje Lideri olan Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Artık’ın eşleştirme projesi hakkındaki değerlendirmeleriyle son bulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.