Gıda Hattı

"Gıda Ve Beslenme Koordinasyon Konseyi" Kuruluyor

5 Eylül 2007, 18:47
Paylaş

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu başkanlığında ve Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliği ile “Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi” kuruluyor

Gıda sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Denekleri Federasyonu (TGDF) ile beslenme konusunda köklü bir geçmişe sahip Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) arasında, 5 Eylül 2007 Çarşamba günü gıda sanayinin gelişimi ve Türk Halkının güvenli gıda tüketimini sağlamak amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.

TGDF ve TDD arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde “Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi” kurulmasını öngörüyor. Konseye TGDF Başkanı Şemsi Kopuz başkanlık etmesi kararlaştırıldı. Konseyin çeşitli üniversitelerle işbirliği içinde hareket ederek belirlenen faaliyetlerin gerçekleşmesinde aktif olarak rol alması hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, halkın sağlıklı ve dengeli beslenmesinde, fiziksel aktivitenin desteklenmesinde, gıda ve içecek sanayinin kendine düşen sorumluluğun bilinci ile hareket ettiğini söyledi. Kopuz, “Kurulduğu günden bu yana federasyonumuz, ülkemizde bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesine yönelik çabalarını arttırarak sürdürmüştür. Bu amaçla sanayimiz beş alana odaklamıştır: Sağlıklı yaşam tarzlarının geliştirilmesi; yeni ürün ve seçeneklerin sunulması; tüketicilerin bilgilendirilmesi; reklam ve pazarlama faaliyetleri ile işyeri sağlığının geliştirilmesi… Gıda sanayi olarak beslenmenin multi disiplinel bir konu olduğunu tekrar hatırlatmak, halkımızı bu yanlışlardan arındırmak ve sektörümüzün spekülatif bilgilerle yıpratılmasının önüne geçmek hedefindeyiz. Tüm bu nedenlerden dolayı bugün huzurlarınızda Türkiye Diyetisyenler Derneği ile işbirliği protokolünü imzalamaktan gurur duyuyorum” dedi.

TDD Başkanı Sacide Gümüşel de imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de görev yapan tüm diyetisyenlerin öncelikli hedefinin kişilerin sağlıklı beslenmelerinin sağlanması olduğunun altını çizdi. Gümüşel, “Avrupa Diyetisyen Dernekleri Federasyonu (EFAD) üyesi olan derneğimiz bu amaçla, diyetetiği bilimsel ve profesyonel düzeyde geliştirmeyi hedefleyerek sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda gıda sanayinin en büyük kuruluşu ile hareket etmekten mutluluk duymaktayız. Sağlıklı toplum ve sağlıklı bireyler yetişmesi konusunda sahip olduğumuz sorumlulukların başında toplumun doğru bilgilendirilmesi gelmektedir. Ehil olmayan kişiler tarafından halkımızın beslenme konusunda yanlış bilgilendirilmesini engellemek için sanayi, akademi ve bürokrasi temsilcilerinin katılımıyla kurulacak Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi ile toplumumuzun sağlıklı ve güvenli beslenmesi yolunda gıda sanayi ile önemli bir adımı birlikte atmış olacağız” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.