Gıda Hattı

Gıda Ürünlerinde KDV indirim oranları yakında netleşecek

29 Ocak 2007, 16:47
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gıda maddelerinin hangilerinde ne oranda KDV indirimi olacağının henüz netleşmediğini söyledi.

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği'nin (İYSAD) düzenlediği “AB'ye Giden Yolda Gıda Güvenliği ve Türk Yemek Sanayiinin Durumu” konulu toplantıda konuşan Eker, KDV indirimiyle ilgili gıda maddelerinin tamamı üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Eker, “Ancak şu anda hangisinde, ne kadarlık indirim olacağı hususu netleşmiş değil. Yüzde 18 olan bazılarında mesela kademeli indirim olacak. 1 aydır çalışıyoruz, konu yakında netleşir” dedi.

Gıda güvenliğinin, kentleşmenin beraberinde getirdiği bir sorun olduğuna ve şehirlerde gıda güvenliği sorununun giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Bakan Eker, Türkiye'de hazır yemek sanayiinin doğru ve sağlıklı bir tercih ortaya koyduğunu, ancak haksız rekabet ve kayıtdışılığın söz konusu olduğunu söyledi.

350 bin gıda denetimi

2006 yılında bakanlık bünyesinde denetim için çalışan kişi sayısının bine çıktığını aktaran Eker, 350 bin gıda denetimi yapıldığını ifade etti. Eker, köylerde çalışmak üzere atadıkları 6500 ziraat mühendisi ile veteriner hekimde ilk kez performans kriteri uygulayacaklarını ve ücret artışlarının buna göre yapılacağını söyledi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.