Gıda Hattı

Gıda tüketicisi 3 milyon YTL'ye bilinçlenecek

29 Ocak 2007, 16:45
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, gıda denetiminde bu yıl mesaisini tüketici bilinçlenmesine ayıracak. Toplumun gıda güvenliği konusunda bilgilenmesi için yaygın bir kampanya başlatacak olan bakanlık, üreticileri, gıda ticareti yapanları ve tüketicileri kapsayacak olan kampanya için 3 milyon YTL'lik bir kaynak gerektiğini belirledi. Bu kaynağın temin edilmesi için ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle görüşülecek.

Kışlalarda eğitim verilmesi, okullarda cd dağıtılması, bilgilendirici afişlerin otobüslere ve diğer toplu taşıma araçlarına asılması ve medya organlarında tanıtım filmleri gösterilmesini de içerecek olan kampanya için, önümüzdeki günlerde ilgili tüm tarafların katılımıyla bir toplantı yapılacak. Yetkililer, tanıtım filmlerinin TV'lerde ücretsiz gösterilmesi için girişimlere başlandığını belirtirken finansman gereksiniminin en aza indirilmesi ve gerekli desteğin sağlanması için önümüzdeki günlerde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla bir araya gelineceğini vurguluyor. 

Öncelik et ve sütte

Gıdada güvenliği sağlamak için kampanyaya hazırlanan bakanlık, gıda denetimlerinde ise bu yıl en sorunlu sektör olarak görülen et ve süte yoğunlaşmayı planlıyor. 14 Şubat'ta tüm illerden gıda denetimleriyle ilgili birimleri Ankara'ya çağıran bakanlık, bu toplantıda illerde gıda alanındaki diğer sorunlu sektörleri belirleyecek. Toplantının ardından belirlenecek yeni sektörlerin de gıda denetiminde öncelikler arasına alınması bekleniyor. Yetkililer, kuru meyvelerdeki kimyasal kalıntıların özellikle ihracatta sıkıntı yarattığına dikkat çekerek, bu alanda da ciddi bir denetim çalışması başlatılacağını vurguluyor.  

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.