Gıda Hattı

Gıda sektörüne Yeminli Denetçi Sistemi

13 Ocak 2008, 22:56
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, gıda sektörüne yeminli denetçi sisteminin getirileceğini ve her bir işletmenin denetçilere zimmetleneceğini belirterek, devletin denetimlerinde bir sorun çıkması halinde de söz konusu denetçilerin sorumlu olacağını bildirdi.

Mirmahmutoğulları, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) tarafından düzenlenen "7. Ulusal Tarım Kongresi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 5 bin 500 civarında gıda denetmeni olmasına karşın, halen işletmelerin yarısının bile denetlenemediğini ifade ederek, İngiltere'nin 500 denetçi ile sektörü denetlediğine dikkat çekti.

Denetim sorununu çözmek için "yeminli denetçi sisteminin" getirileceğini açıklayan Mirmahmutoğulları, her bir işletmenin bir denetçiye zimmetleneceğini, böylece denetimlerde hatalı bir uygulamanın ortaya çıkması halinde de bu denetçilerin sorumlu olacağını söyledi. Mirmahmutoğulları, Türk tarımının ciddi bir gelişme gösterdiğini belirterek, kaynakların en rasyonel şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. 1.5 yıl içinde ziraat teknisyenlerinin de dahil olduğu 6 bin 500 kişiyi camiaya kazandırdıklarını anlatan Mirmahmutoğulları, çiftçilerin, sertifikalı tarım danışmanlarının onayı dışında gübre ve zirai ilaç kullanmayacağını, hasada başlamayacağını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.