Gıda Hattı

Gıda sektörüne beyaz bayrak uygulaması geliyor

13 Ağustos 2006, 17:20
Paylaş
Antalya Valiliği'nde üretici, meslek odası ve tükedici derneklerinden 53 kişinin katılımı ile oluşturulan Gıda Güvenliği Eylem Kurulu (GGEK)'nun aldığı karar doğrultusunda, gıda sektöründe beyaz bayrak uygumalasına geçilecek. Hijyenik şartlara azami derecede dikkat gösteren imalathane ve satış yerlerinin önüne temizliği ve güvenilirliği simgeleyen beyaz bayrak çekilecek.

Sahillere mavi bayrak uygulamasından sonra şimdi de gıda sektörüne beyaz bayrak uygulaması geliyor. AB giriş sürecinde Türkiye'nin en çok zorlanacağı alanlardan birisi olarak kabul edilen tarımda ciddi adımlar atılmaya başlandı. Üretici ve satıcı konumundaki iş yerlerine cezai müeyyide yerine beyaz bayrak vermeyi amaçlayan GGEK, ayrıca gönüllü gıda müfettişliği uygulamasına geçerek Türkiye'de bir ilke daha imza attı. İl genelindeki gönüllü gıda müfettişi sayısı 182'ye çıkarken, denetimler aralıksız devam ediyor. 2006 yılının ilk 6 ayında 4 bin 868 işyeri denetimden geçti. Bunlardan 119'una çeşitli para cezası verilirken, 40 işyeri kapatıldı, 19'u ise savcılığa intikal ettirildi. Bunun yanında duyarlı vatandaşların gördükleri olumsuz şartları yetkililere bildirmesi için 24 saat hizmet veren Alo Gıda hattı devreye sokuldu.

Bu güne kadar 10 toplantı yaptıklarını ve sektör yöneticilerini bilinçlendirmeye çalıştıklarını belirten İl Tarım Müdür Yardımcısı Mehmet Yoran, "GGEK'nın almış olduğu karar doğrultusunda hijyene azami derecede dikkat gösteren işyerlerinin önüne beyaz bayrak dikeceğiz." dedi.

Antalya'nın Serik ilçesinde Ziraat Odası Başkanlığı'nda düzenlenen 'Gıda Hijyeni ve Mevzuat Uygulamaları' konulu panelde konuşan Yoran, sektöre ait işyerlerine hep para ve kapatma cezası vermek istemediklerini söyledi.

Yoran, "Asgari şartlarda hijyene dikkat edilmesi istiyoruz. Ama, bizim üreticimiz ben asgari değil, azamisini yapacağım diyorsa biz de o işletmeye beyaz bayrak vereceğiz." dedi. 5179 sayılı gıda yasasının bakanlıktan geçmesinin ardından ilk etapta eylem planı hazırlama ihtiyacı hissettiklerini belirten Yoran sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de ilk defa eylem planını biz hazırladık. Bunu hazırlarken tüm destek kurumlarından ayrı ayrı sorunları dinledik. Bir değerlendirme yaparak her yer için ayrı eylem planı belirledik."

Başlatılan bu uygulamanın Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıdığını dile getiren Yoran, sadece geçen yıl 12 bin işyerini denetlediklerini, bunlardan 484'ü için idari para cezası verdiklerini, 117'nin ise kapatıldığını ve 39 işyerinin savcılığa intikal ettirildiğini anımsattı.

Gıda sektöründe 5179 sayılı kanunun yerine getiremeyen bir çok işyerinin bulunduğunu ifade eden Serik Kaymakamı Selami Altınok da, "Bunlara artık hukuki olarak müsade etmemiz mümkün değil. Onlara karşı bir tavrımız olduğundan değil, topluma karşı borcumuz olduğundandır." dedi. Altınok, sıkıntıların giderilmesinde en büyük görevin tüketiciye düştüğünü belirtti.

Öte yandan panele Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yıldırım, İl Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Veysel Çelik ile Gıda Kontrolörü Ümit Okudan konuşmacı olarak katıldı. Panel'in sonunda katılımcıların sorularına cevap verildi. Panele sektör temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.