Gıda Hattı

Gıda Kriziyle Baş Edemezsek Yarın Başka Krizler De Çıkabilir

8 Mayıs 2008, 15:59
Paylaş

Gıda krizinin durup dururken ortaya çıkmadığını vurgulayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mon, 'Yılların ihmali dünyayı bu noktaya getirdi' dedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mon, dünyada gıda krizine dikkat çekerek, "Bugün bu krizle baş edemezsek bu kriz yarın başka krizlerin doğmasına yol açabilir" dedi. Genel Sekreter Ban gazetecilere yaptığı açıklamada, son iki haftadır Afrika ve Avrupa'da yaptığı temaslarda ana gündem konusunun dünyada gıda krizi olduğunu söyledi. Ban bu krizin asıl nedenlerini bulup baş edebilmenin yollarını aramak için bir ekip kurduğunu hatırlatarak, BM ekibinin çalışmalarına gelecek hafta başında başlayacağını belirtti. Ban, ekibin başına insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes'u getirdiğini ve Holmes'ün yardımcısı olarak da BM kuş gribi Özel koordinatörü olan Dr. David Nabarro'yu atadığını söyledi. Ban, ekibin gıda kriziyle mücadelede kısa, orta ve uzun dönemli hedefleri belirleyeceğini de ifade etti. Genel Sekreter, gıda krizinin bugün önlenememesi halinde başka krizleri beraberinde getireceğini belirterek, bu krizlerin dünyada ticaret, kalkınma, toplum ve siyaset güvenliğini olumsuz yönde etkileyebileceğini vurguladı.

Ban, BM'nin uzun dönemde özellikle Afrika'da tarımsal kalkınmayı desteklemesi gerektiğini belirterek, tüm dünya devletlerinin liderlerinden gıda ticaretini bozacak ve gıda ürünlerinin fiyatını artıracak yönde hareketlerden kaçınmalarını istediğini aktardı. Ban, "Bu kriz, durup dururken ortaya çıkmadı, kriz yılların ihmali ve etkisiz kalkınma politikaları sonucu oluştu, yeni bir başlangıca ihtiyacımız var" diye konuştu. Genel Sekreter Ban bir soru üzerine de, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) eleştirilmesine katılmadığını ima ederek, örgütün dünyada son derece önemli görevler yürüttüğünü ve krizin çözülmesi sürecinde de FAO'nun başkanıyla beraber çalıştığını söyledi.

Ban ayrıca, bir başka soru üzerine de, BM'in kasırga nedeniyle 20 binden fazla insanın öldüğü Myanmar'a insani yardımın en iyisini sunacağını da ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.