Gıda Hattı

Gıda Krizi Büyüyor

25 Nisan 2008, 17:52
Paylaş

KÜRESEL ısınmanın tarım sektöründe üretimi geriletmesi açlık sınırındaki ülkelerde büyük bir tehlike başlattı. Dünyada yaşanan gıda sorununa ilk dikkat çeken Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı oldu. Başkanı Dominique Strauss-Kahn acilen harekete geçilmesini istedi.

Gıda krizi büyüyor IMF ve Dünya Bankası'nın başkanları farklı tarihlerde dünyada yaşanan gıda krizinin savaş çıkartabileceğini söylediler. Dünyanın 11 ülkesinde çıkan olaylar başkanları doğruladı. Özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde yaşanan olaylar ölümleri de beraberinde getirdi. Asya Kalkınma Bankası devreye girdi. ÜRESEL ısınmanın tarım sektöründe Kürelimi geriletmesi açlık sınırındaki ülkelerde büyük bir tehlike başlattı. Dünyada yaşanan gıda sorununa ilk dikkat çeken Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı oldu. Başkanı Dominique StraussKahn acilen harekete geçilmesini istedi. Strauss-Kahn, "Eğer gecikilirse yüz binlerce insan hayatım kaybedecek" dedi. Dünyanın 11 ülkesinde ayaklanma çıkarken IMF ve Dünya Bankası'nın bahar toplantılarının gündemi gıda fiyatlarındaki artış oldu. Asya Kalkınma Bankası (ADB) devreye girdi. Banka, yüksek gıda fiyatlarıyla mücadele eden ülkelere bütçe desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. IMF ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi toplantısında konuşan Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick de gıda fiyatlarındaki artışa acil çözüm istedi. 100 milyon insanın aç kalacağını söyleyen Zoellick, "Ayaklanmalar yayılabilir" dedi. Zoellick, sorunun birkaç ay bile beklemeye tahammülü olmadığını söyledi. Gıda fiyatları yüzünden Haiti'de hükümetin düştüğünü, ölümlere yol açan ayaklanmalar ve yağmalar yaşandığını hatırlatan Zoellick, "Hükümetler BM Dünya Gıda Programı'na hemen yardım etmeli. Haziran'a kadar beklemek bile geç olur" dedi. İç savaş tehlikesi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden sorumlu Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü John Helmes, kısa bir süre önce kıtlık nedeniyle dünya genelinde isyanların çıkabileceği uyarısını yaptıktan bir hafta sonra, birçok ülkede gıdalara zam geldi. Ama başka ülkelerde gıda fiyatlarındaki artış tam anlamıyla iç savaş tehlikesi yarattı. İnsanlar zamları ve hayat pahalılığını protesto etmek İçin önce Mısır'da ardından Haiti ve Tunus1 ta isyan etti. Bu insanlar zengin insanların gözünü korkuttu. Mısır'ın başkenti Kahire'nin 100 kilometre kuzeyindeki Mahal el Kübra'da yükselen gıda fiyatlarım protesto eden işçiler iki gün boyunca polisle çatıştı. Olaylarda yaralanan bir çocuk hayatını kaybetti. Ardından Haiti'de kıtlık nedeniyle ayaklarıma çıktı. Haiti'deki olaylarda 5 kişi öldü. Ürdün'de ise BM çalışanları maaşlarının enflasyon karşısında eridiği gerekçesiyle greve gitti. Tam 7 bin BM görevlisi grev yaptı. Haiti'nin başkenti Port au Prince'de başlayan protesto olayları yağmaya dönüştü. Aç Haitililer Başkanlık Sarayfna saldırdı. Tunus'un orta kesimlerinde Redeyef te, hayat pahalılığı ve işsizliği protesto eylemlerinde polisle göstericiler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Kuzey Afrika'nın en büyük orta sınıfına sahip olan Tunus'ta, ithal ürünlerin fiyatlarındaki artış yoksulluğu daha da artırdı.

Kuraklık ve beraberinde gelen rekolte düşüklüğü yüzünden Türkiye'de önce pirinç fiyatlarında ardından bulgur fiyatlarında yaşanan artışın bu ürünlerle sınırlı kalmadığı, yeni zamların da kapıda olduğu ortaya çıktı. Pirincin fiyatı bir haftada yüzde 130 artarak kilosu 5 YTL'ye çıktı. Önce pirinçte aşın fiyat artışının olması sonucu yetkililer, halkı pirince karşı boykot yapmaya ve bulgur yemeye çağırdı. Ancak bulgur fiyatları da taleple birlikte arttı. Bakliyat dünyada yüzde 20, bizde yüzde 90 yükseldi. Sektör temsilcileri artış nedenini kuraklık, bazı spekülatörlerin hammaddeleri, alıp stoklamaları ve Hindistan ile Çin'deki talep artışına bağladı.

Türkiye Gıda işverenleri Sendikası (TUGİS) Başkanı Necdet Buzbaş, haziran ayına kadar oluşacak yağış durumunun gıda fiyatlarındaki artış oranlarını etkileyeceğini söyledi. Buzbaş, gıda fiyatlarındaki artışın 2008 sezonunda da devam edeceğini söyledi. Pirinç ve buğdayın ardından makarna sektörü de sıkıntıya girdi. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Murat Bozkurt, buğday fiyatlarında yüzde 90'a varan fiyat artışının makarna sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti. Dergilere kapak oldu KÜRESEL enflasyonun tetiklediği gıda krizi gündemdeki yerini koruyor. Dünyanın önde gelen yayın kuruluşları konuyu manşetlere taşıyarak olası senaryoları tartışmaya yol açtı. "Geleceğin savaşları gıdadan çıkacak" SEZON Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, gıda sektöründe yaşanan sıkıntıların dünyanın 20 yıllık gündemine damga vuracağını iddia ederek, "Geleceğin savaşları gıdadan çıkacak. Bunun en büyük nedeni ise küresel ısınmadır" dedi. Erdoğan, "Sıkıntılar iki yıl önce başlamıştı. Ancak rezervler yeterli olduğu için nihai tüketici durumun farkına varamadı. Artık rezervlerde azalmaya başladı. Olayın farkına varan ülkeler yeni üretim açmaya çalışıp su rezervlerini artıracak önlemler almaya başladı, ancak Türkiye'de daha tarımla ilgili bir envanter çalışması dahi yapılamadı" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.