Gıda Hattı

Gıda güvenliğin için sertifikalı tarım danışmanlığı i geliyor

16 Haziran 2008, 16:07
Paylaş

Rusya'ya yapılan domates, patlıcan, patates, üzüm ve limon ihracatının zirai ilaç kalıntısı nedeniyle durdurulması Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nı harekete geçirdi. Bakanlık, tarladan sofraya sağlıklı ürün için devrim niteliğinde kararlar aldı. Gıda güvenliğinin sağlanması için öncelikle sertifikalı tarım danışmanlığı sistemine geçilecek. Bu sayede ihracatta Türkiye'nin önüne çıkan çeşitli ilaç ve gübre kalıntıları gibi engeller aşılmış olacak, Zirai ilaç kalıntıları tarlada denetlenecek.

Yeminli Malı Müşavirlik gibi Sertifikalı Tarım Danışmanlığı uygulaması hayata geçirilerek sorun tarlada çözecek.

Sertifikalı tarım danışmanlığı yapacak ziraat mühendisi, veteriner, su ürünleri uzmanları ile gıda mühendisleri önce eğitime sonra da sınava tabi olacak ve ardından sertifika alarak göreve başlayacak. Çiftçi, devlet desteklerinden yararlanması için mutlaka sertifikalı tarım danışmanı ile çalışmak zorunda olacak. Çiftçilere, sertifikalı tarım danışmanıyla sözleşme imzalarken bazı kriterler de getirildi. Çiftçi, sertifikalı tarım danışmanının onayı dışında gübre ve zirai ilaç kullanmayacağının ve ürün hasat etmeyeceğinin garantisini verecek. Çiftçi bunları yerine getirdiği takdirde devlet desteklerinden yararlanacak

Sertifikalı tarım danışmanı gözetiminde çalışan çiftçilerin bağ ve bahçesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından da denetlenecek. Denetim de görülecek standart dışı bulgulardan hem çiftçi hem de sertifikalı tarım danışmanı, çok ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacak. Çiftçiye verilen devlet destekleri kesilecek ve tazminat ödemeye mahkum edilecek. Sertifikalı tarım danışmanın da bütün sertifika hakları elinden alınacak ve tazminat ödeyecek. Üzerinde ilaç kalıntısı bulunan ürün ise pazara çıkamayacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.