Gıda Hattı

Gıda güvenliği üretim noktasına kadar izlenecek

7 Ağustos 2006, 15:11
Paylaş

Gıdada kontrol artıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlıðı su ürünleri, kanatlı hayvan eti, bal ve çiğ sütte yıllık kalıntı izleme programlarının yapılmasını istedi.

Yayınlanan yeni bir genelge ile Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü her yıl Ocak ayı içerisinde kalıntı izleme planlarını hazırlayacak, planı uygulayacak İl Müdürlüğü ve  Laboratuar Müdürlükleri’ni belirleyecek, kalıntı izleme sonuçlarını değerlendirecek ve sonuçlarını kamuoyuna açıklayacak. 

 

İl Müdürlükleri kontrol için gerekli ekipmanları temin ederek Kontrol ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlükleri ve yetkilendirdikleri İlçe Müdürlükleri  vasıtasıyla su ürünleri çiftliklerinde, kuluçkahanelerinde, işleme tesislerinde, toptan ve perakende satış noktalarında, broyler çiftlik ve kesimhanelerinde, süt toplama çiftlikleri ve toplama merkezlerinde, bal işleme merkezleri ve üretici  depolarında  yılda dört defa işletmeyi temsil edecek miktarda numune alarak  kalıntı izleme programlarını uygulayacaklar.

 Numune alırken programın  en fazla beş yıl içinde ildeki bütün işletmelere kapsamasına ve  alınan numunelerin su ürünleri işletmelerinin %10’unu temsil etmesine, broyler çiftliklerinden numune alınırken 30 günlük ve üzeri hayvanlardan numune alınacak ve numuneler laboratuarlara kodlu olarak gönderilecek. İl Müdürlükleri alacakları numuneleri Etlik, Pendik ve Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü ile Ankara, İzmir İl Kontrol Müdürlükleri’nde analiz ettirecekler. Çiftlik sahipleri  işletmelerinde kullanacakları yem, aşı ve ilaçlar ile bunların  uygulamalarından sorumlu olacaklar ve kayıtlarını beş yıl saklayacaklar.

Kalıntı İzleme neticesi alınan numunelerde olumsuz bir durumla karşılaşılması halinde çiftlik ve işleme tesisi hakkında yasal işlem yapılacak ve olumsuzluğun kaynağına ulaşmak için  geri izleme programı başlatılacak. Geri izleme programına alınanlarda da olumsuzluk çıkması halinde de, onlar hakkında da yasal işlem yapılacak. Olumsuzluk yem ve gıda maddesinde tespit edilmişse satışı durdurulup imha edilecek. Olumsuzluk çiftlikte tespit edilmişse kaynağı bulununcaya kadar hayvanların satışı durdurulacak ve takibe alınacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.