Gıda Hattı

Gıda Fiyatlarındaki Düşüşle Enflasyon Yeniden Tek Hane

7 Haziran 2007, 16:39
Paylaş

Enflasyon yıllık bazda düşüşünü mayıs ayında da sürdürdü ve üç ay sonra yeniden tek haneye indi. Enflasyonda yaşanan düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş belirleyici oldu. Bunun yanında bu yıl yaz erken geldiği için meyve ve sebzedeki düşüş, fiyatlara yansıdı.

Öte yandan enflasyonda bu kez Merkez Bankası’nın (MB) dediği oldu. MB enflasyon düşecek ve bu da gıdadan olacak demişti. Ekonomistler bu durumun MB’nin kredibilitesi açısından önemli olduğunu belirtiyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayısta Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.50, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 0.39 arttı. Beklentiler, TÜFE’de yüzde 0.83, ÜFE’de yüzde 0.69’luk artış yönündeydi. Mayıs ayı itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 9.23, ÜFE’de yüzde 7.14 düzeyine geriledi. TÜFE’de ana harcama grupları itibarıyla en yüksek aylık artış yüzde 11.35’le giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti.

Mayıs Ayının Zam Şampiyonu Limon

Mayıs ayının zam şampiyonu, yüzde 27.11 fiyat artışıyla limon oldu. Limonu, yüzde 16.98 fiyat artışı ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar izledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyatları Endeksine (TÜFE) göre, mayıs ayında tavuk eti fiyatları yüzde 11.97, zeytinyağında yüzde 2.94 oranında arttı.

Fiyatı düşen ürünler

Mayıs ayında fiyatı en fazla düşen ürünler arasında ilk sırayı, yüzde 47.59 düşüşle sivri biber ücreti aldı. Sivri biberi yüzde 43.07'lik azalışta domates, yüzde 13.90 azalışla kuru soğan, yüzde 10.14 azalışla da yumurta ücretleri izledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.