Gıda Hattı

Gıda Fiyatlarında Yüzde 40 Artış

10 Eylül 2007, 17:03
Paylaş

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, Ramazan öncesi son 15 gün içinde gıda maddelerinde aşırı fiyat artışları yaşandığını, bunun en büyük nedeninin zekâtın, nakit yerine büyük ve gösterişli gıda paketleri şeklinde dağıtılmaya başlanması olduğunu belirtti.

Özer, Ramazan ayına günler kala gıda maddeleri fiyatlarının fahiş oranlarda arttığını belirterek, son 15 günde yumurta fiyatlarının yüzde 100'ın üzerinde artış gösterdiğine dikkati çekti. 15 Ağustos’ta fiyatı 3 YTL civarında olan bir koli yumurtanın bugün 6,5 YTL'ye satın alınabildiğini ifade eden Özer, aynı dönemde sütün fiyatının yüzde 70, kilogramı 1,5 YTL'den 2,5 YTL'ye çıkan pirincin fiyatının ise yüzde 65'den fazla attığını vurguladı.

Özer, makarnanın kilogram fiyatının 1,6 YTL'den 1,85 YTL'ye çıktığını, peynirin fiyatının yüzde 30, bakliyat ürünlerinin fiyatının ise yaklaşık yüzde 30-40 arttığına dikkati çekerek, zeytin fiyatlarında ise genel olarak 2 YTL'lik bir artış olduğunu dile getirdi.

“Ramazan zammı” olarak adlandırılan bu zamların, Ramazan ayında insanların daha fazla yiyecek tüketmesinden kaynaklanmadığını belirten Özer, bunun Ramazan ayında dar gelirlilere dağıtılan malzeme yardımlarıyla bağlantısı olduğunu ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.