Gıda Hattı

Gıda Devi Nestle Mezeci Oluyor

10 Ocak 2008, 04:29
Paylaş

Nestle, bu ay sonunda kesinleşecek anlaşmayla, meze markası Meziz'e ortak olacak. 4 milyon dolar cirolu Meziz'le ilgilenen 100 milyar dolarlık Nestle, artık akşamcıların vazgeçilmezleri haydari, patlıcan salatası, çiğ köfte üretecek.

Gıda sektörüne dokuz yıl önce paketlenmiş haydari, mercimek köftesi, humus gibi mezelerle giren Meziz, 2007'de yıllık 4 milyon dolar ciroya ulaştı. Meze üreterek hızla büyüyen Meziz, dünya gıda devlerinden olan ve 2006 yılı konsolide cirosu 100 milyar doları aşan Nestle'nin de ilgisini çekti.

Son yıllarda yaptığı satın almalarla adından söz ettiren, geçen ay Godiva'nın satışında Ülker ile yarışan Nestle, 'Meziz'e teklifte bulundu. Meziz'in üretici firması Artemis Gıda'nın yönetim kurulu başkanı Leon Amram, Meziz'in dokuz yılda sağladığı başarısını daha da artıracak anlaşma için, "Nestle ile görüşmelerimiz sürüyor, işleri büyütmeye yönelik bir ortaklık olacak. Anlaşma bu ay sonunda kesinleşecek" dedi.

Çoğunluğunu alabilir

Henüz kesinleşmeyen anlaşmayla Nestle ya Meziz'e ortak olacak ya da çoğunluk hissesini alacak. Amram, muhtemel sonucun 'çoğunluğun Nestle'ye geçmesi' olduğunu belirtti.Ancak, Nestle'nin bu her iki sonuç için de ne kadar ödeyeceği belirtilmedi. Amram bu konuda, "Şu anda Nestle ile ortaklık konuşmalarımız devam ediyor. Fiyat konusu henüz kesinleşmedi. Zaten başlıca amacımız beraber büyümek" diye konuştu.

Meziz'in bağlı olduğu Artemis Gıda'ya ait 'Şekerim' adlı bir marka daha var. 1999'da kurulan Artemis Gıda, Türkiye'nin tüketime hazır, ambalajlı salata, meze ve tatlı üereten ilk firması. Meziz'in sürekli piyasada olan dokuz çeşit ürünü var. Bunlar, Amerikan ve İtalyan salatası, acılı ezme, humus, acılı-acızız-etsiz çeşitleriyle çiğköfte, mercimek köftesi, patlıcan salatası, haydari ve cacık.

Meziz ürünleri Türkiye'deki tüm zincir marketlerde satılıyor. Salata piyasasının lideri olduklarını belirten Leon Amram şunları söyledi: "Türkiye'de hazır, paketlenmiş meze-salata satan ilk ve tek firmayız. Yıllık ciromuz 4 milyon dolar. Kuruluş yılımızdan beri sürekli büyüyoruz, satışlarımız her yıl daha da artıyor. 1999'dan beri her yıl yüzde 25'lik bir büyüme yaşıyoruz. Hatta yüzde 25'i geçtiğimiz de oldu. Bu istikrarlı büyüme de Nestle'ye cazip gelmiş olabilir."

Yurt dışında da büyüyecek

Meziz'in mezelerinin içki-meze anlayışından çok Türk mutfağında sofralara eşlik etmesi amaçlanarak üretildiğini dile getiren Amram, "Mezelerimiz hem sağlıklı hem de hazır olarak tüketiciye sunulmasından büyük kolaylık" dedi. Türkiye'yi ziyarete gelen turistlerin Türk mutfağına gösterdikleri ilgiye de dikkat çeken Amram, Meziz mezelerine yabancı turistlerden de yoğun talep olduğunu söyledi.

Meziz, Türkiye dışında, Kıbrıs'ta da satılıyor. Ayrıca Meziz'in yakın gelecek hedefleri arasında Türk mezelerini yurtdışında da tanıtmak va satmak var.

Nestle'de 8 bin çeşit ürün

Meziz'e ortak olacak Nestle, kuruluşundan bu yana pek çok şirket birleşmeleri, satın alımları ve bilimsel araştırmalar sonucunda geliştirdiği pek çok yeni ürünle büyümeye devam etti. Yaklaşık 8 bin çeşidi içeren bir ürün yelpazesine sahip Nestle'nin üretimleri dünyanın çeşitli yerlerinde 511 fabrikada yapılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.