Gıda Hattı

G-20 Zirvesinden Enerji Uyarısı Çıktı

21 Kasım 2007, 23:39
Paylaş

Ekonomik bakımdan dünyanın en büyük 20 ülkesinin Güney Afirka'da düzenlediği zirveye enerji damgasını vurdu. Artan enerji ve gıda maddesi fiyatlarının global büyümeyi tehdit edici boyutlara vardığına dikkat çekildi.

Dünya ekonomisinin önde gelen 20 ülkesinin maliye ve para politikaları sorumluları bir kez daha alarm zillerini çaldırdılar, ama tabii her zaman olduğu gibi tehlike sinyallerini diplomatik bir çerçeveye oturtarak...

Güney Afrrika Cumhuriyeti’nin Kleinmond kentindeki 20’ler Grubu maliye bakanları ve merkez bankası başkanları buluşmasının kapanış bildirisinde global ekonomik büyümenin yeni enerji kaynakları bulunmasına bağlı olduğu ve astronomik rakkamlara ulaşan ham petrol fiyatının bütün dünyayı ekonomik bakımdan tehdit ettiği dille getirildi. Bütün dünyada ham ve mamül madde fiyatları dalgalandığı ve fiyat istikrarı tehlikeye girdiği için de ilerisi için sağlıklı tahmmin yapmmanın mümkün olmadığına bildiride yer verildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet istikrarlı büyüme çizgisini korumanın bu şartlar altında zorlaştığına önemle işaret etti: “Ellerimizi kavuşturup arkamıza yaslanacak durumda değiliz. Hatalı gelişmeleri önleyebilmek için sanayi ülkelerinin yapmması gereken çok şey var. Ama kalkınma halindeki ülkeler de gelişmelere seyirci kalmamalı.”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, bir ekonomik dev olmasının yüklediği sorumlulukları müdrik davranmadığını düşündüğü Çin Halk Cumhuriyeti’ni doğrudan eleştirmeye cesaret edemedi. 20’ler Grubu Maliye Bakanları da geleceğe yönelik tahminde bulunmayı göze alamadılar. Daha çok temenni tarzındaki tahminlerinde global büyümenin son derece az hız kaybedeceğini ancak yavaşlamanın dünya ülkelerini nasıl etkileyeceğinin kestirilemeyeceğini söylemekle yetindiler.

20’ler Grubu’nda yer alan ülkeler dünya nüfusunun üçte ikisini barındırıyor ve global ekonomik gücün de yüzde 90’ını temsil ediyor. Öncelikle genç sanayi ülkeleri, Yediler Grrubu’nu oluşturan süper zenginler kulübüne gayrı resmi ama adil bir alternatif oluşturuyorlar. Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Uluslararası Para Fonu Başkanı Domique Strauss Kahn Kleinmond buluşmasında eleştiri yağmurunna tutuldular. Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki Dünya Bankası ile Para Fonnu’nu sadece zengin azınlığa hizmet eden hantal ve demode kuruluşlar olarak tanımladı: “Sosyo ekonomik gelişmeyi köstekleyen ve fakirlikle mücadeleye mani olan eskimiş ve kemikleşmiş yapıları kıracak yeni bir hamleye ihtiyacımız var.”

Güney Afrika devlet başkanı Dünya Bankası ve Para Fonu gibi global kurumların azınlığın kısa vadeli çıkarlarını değil, bütün dünya ülkelerinin uzun vadeli esenliğini gözetmesi gerektiğini dile getirdi. 20’ler grubunun bir sonraki Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları buluşması bir yıl sonra Brezilya’da yapılacak. Dw.world.de

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.