AramaArama
Gıda Hattı

Fruktoz içeren içecekler yararlı mı?

17 Ağustos 2016, 17:29
Paylaş
Fruktoz içeren içecekler yararlı mı?

ABD’de bulunan New York Eyalet Üniversitesi Diyabet ve Metabolizma Endokrinoloji Bölümü tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmada, portakal suyu veya fruktoz şeklinde 300 kalori alımının, glukozdan daha az yanıta neden olduğu belirlendi.

portakal-gidahatti

Çalışmada, her biri normal vücut ağırlığında 8 kişiden oluşan 3 gruba, 300 kalori içeren glukoz ve fruktoz içecekleri ile portakal suyu verilirken, kontrol grubuna ise sakkarinle tatlandırılmış su verildi.

İçecek alımından önce açlık kan örnekleri alındığı çalışmada, içecek alımını takip eden 1, 2 ve 3. saatlerde kan örnekleri alınma işlemi devam ettirildi.

Araştırma sonucuna göre, glukoz alımını takip eden 1. ve 2. saatte reaktif oksijen türlerinde (ROS) önemli bir artış görüldü, aynı miktarda fruktoz, portakal suyu ve su alımından sonra ise bu tür bir değişim gözlenmedi.

Fruktoz, portakal suyu ve su alımı sonrasında ROS üretimi ve çekirdek içi NF-κB faktörü bağlanması, glukoza kıyasla oldukça düşük olarak belirlendi. 75g fruktoz alımı, plazma glukoz düzeylerinde önemli bir değişikliğe yol açmazken, plazma insülin düzeyini küçük ama önemli bir oranda arttırdı.

Tek çekirdekli hücrelerin inkübasyonu sırasında hesperetin ve naringenin flavonoidleri, ROS üretimini düşürürken fruktoz ve askorbik asidin böyle bir etkisi olmadı. Kalp hastalıklarının başlıca nedeni olan damar sertliği, oksidatif stres ve atardamar duvarındaki inflamasyon ile ilişkili olduğunun saptandığı araştırmada, fruktoz veya portakal suyu şeklinde kalori alımının, oksidatif veya inflamatuar yanıta neden olmadığı saptandı.

 Bu durumun flavonoid içeriğinden kaynaklandığı düşünülüyor. Çalışmanın sonuçları, fruktoz içeren içecekler ve portakal suyunun güvenli enerji kaynakları olduğunu gösteriyor.

portakal-gidahatti

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.