Gıda Hattı

Frito Lay Türkiye İş Ortakları ile Buluştu

6 Kasım 2007, 20:45
Paylaş

Frito Lay Türkiye, “Tarladan Tüketiciye Güvenli Ürünler” felsefesinin önemli adımlarından olan, hammadde kalite ve gıda güvenliği programını “Frito Lay Tedarikçi Güvenliği Konferansı 2007” ile tanıttı. 1 Kasım 2007, Perşembe günü İstanbul Marriott Hotel Asia’da gerçekleştirilen konferansa iş ortaklarından temsilcilerin yanı sıra Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Tuncer Akgün de katıldı.

Genel bilgilendirme sunumu ile açılan tam günlük konferansta katılımcılara; “PepsiCo Gıda Güvenliği ve Kalite Politikası”, “Tedarikçi Kalite Sistemleri” ve “Satınalma Politikası” gibi farklı konularda bilgiler verildi.

Düzenlenen konferansta konuşan Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Tuncer Akgün, öncelikle tedarikçilerine hızlı yol kat ettikleri için teşekkür etti ve şunları söyledi: “Yeni vizyonumuz Fayda Gözeten Performans çerçevesinde yaşadığımız toplum, çevreye ve çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımıza büyük önem veriyoruz. Bu sorumluluklarımızı yerine getirirken hepinizin katkıda bulunacağınıza inanıyoruz.”

Konferansta ayrıca, 2007 Frito Lay Tedarikçi Onay Süreci’nde üstün performans gösteren ve zaman planına uygun olarak üstüne düşen görevleri tamamlayan Samsun Mısır İrmiği, Durukan, Bak Ambalaj, McCormick, Olmuksa, Unilever, Polibak ve IFF (Gebze) firmalarına ödül verildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.