Gıda Hattı

Friedrich Bergius kimdir? Friedrich Bergius hayatı

11 Ekim 2021, 09:27
Paylaş
Friedrich Bergius kimdir? Friedrich Bergius hayatı
Friedrich Bergius kimdir? Kimyasal yüksek basınç ve pek çok konu üzerine Friedrich Bergius hayatı ve eserleri nelerdir? Friedrich Bergius biyografi araştırması gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

Friedrich Bergius kimdir? Friedrich Bergius hangi alanlarda çalışma yapmıştır. Ünlü kimyagerin yaptığı buluşlar ve tüm çalışmaları...

Friedrich Bergius biyografi

asıl adı; Friedrich Karl Rudolf Bergius

doğum; 1884 Ekim 11

ölüm; 1949 30 Mart

mesleği; Alman kimyager için bilinen Bergius işlemi üretilmesi için sentetik yakıt gelen kömür.

Friedrich Bergius hayatı

Nobel birlikte Chemistry (1931, Carl Bosch ) kimyasal yüksek basınç yöntemlerinin icadına ve geliştirilmesine katkılarından dolayı . II. Dünya Savaşı sırasında IG Farben ile çalışan , savaştan sonra vatandaşlığı sorgulandı ve sonunda Arjantin, Sanayi Bakanlığı'na danışmanlık yaptı. Bergius yakınlarında doğdu Breslau (Wroclaw) içinde, Alman İmparatorluğu'ın Prusya Silezya ili.

Friedrich Bergius kimdir?
Friedrich Bergius

Akademik kariyer

Bergius kimya eğitimi almadan önce Mülheim'daki Friedrich Wilhelms çelik fabrikasında 6 ay çalışmaya gönderildi . Çalışmaları 1903 yılında Breslau Üniversitesi'nde başladı ve sadece 4 yıl sonra 1907'de Leipzig Üniversitesi'nde kimya doktorası ile sona erdi . Çözücü olarak sülfürik asit üzerine tezi Arthur Rudolf Hantzsch tarafından yönetildi. 1909 yılında Bergius ile bir dönem çalıştı Fritz Haber ve Carl Bosch de Karlsruhe Üniversitesi gelişiminde Haber-Bosch Süreci. Aynı yıl, Leibniz Üniversitesi Hannover'de kimyasal kinetik fikrini geliştiren ve profesör olarak görev yapan Max Bodenstein ile çalışmaya davet edildi.

İş

Kömürden sentetik yakıt

Onun habilitasyonu sırasında, karbon içeren substratların yüksek basınç ve yüksek sıcaklık kimyası için teknikler geliştirildi ve 1913'te Bergius işleminde bir patent elde edildi. Bu işlemde sentetik yakıt olarak kullanılan sıvı hidrokarbonlar , linyitin (kahverengi) hidrojenlenmesiyle üretilir. kömür). Süreci, yaygın olarak bilinen Fischer-Tropsch sürecinden çok önce geliştirdi . Theodor Goldschmidt , onu Th fabrikasında bir endüstriyel tesis inşa etmeye davet etti . 1914'te Goldschmidt AG . Üretim, I. Dünya Savaşı'ndan sonra sadece 1919'da başladı.yakıt ihtiyacı zaten azalırken sona erdi. Teknik sorunlar, enflasyon ve sürekli eleştiri Franz Joseph, Emil Fischer sürecinin kişisel gösteriden sonra destekleyecek şekilde değiştirilmiştir, yavaş ilerleme ve Bergius yaptığı patent sattı BASF , Carl Bosch üzerinde çalıştı. İkinci Dünya Savaşı'ndan önce , yıllık 4 milyon ton sentetik yakıt kapasiteli birkaç tesis inşa edildi.

Friedrich Bergius kimdir?
Friedrich Bergius

Ağaçtan şeker

Endüstriyel kullanım için şeker üretmek için ahşabın hidrolizi Bergius için zor bir görev haline geldi. Heidelberg'e taşındıktan sonra süreci iyileştirmeye başladı ve endüstriyel ölçekte bir üretim planladı. Yüksek maliyetler ve teknik sorunlar onu neredeyse iflasa sürükledi. Bir icra memuru , 1931'de Nobel Kimya Ödülü'nden parayı almak için Bergius'u Stockholm'e kadar takip etti .

Bağımsız ekonomi politikası önce hareket Dünya Savaşı sürecini artırdığını ve birkaç bitkiler inşa edildi. Bergius , gelişmeye yalnızca marjinal olarak dahil olduğu Berlin'e taşındı . O iken Bad Gastein Avusturya , onun laboratuar ve evinin bir tarafından tahrip edildi hava saldırısı . Savaşın geri kalanını Avusturya'da geçirdi.

Uluslararası katılım

Savaştan sonra IG Farben ile yaptığı işbirliği nedeniyle vatandaşlığı sorgulandı ve bunun sonucunda Almanya'dan İtalya , Türkiye , İsviçre ve İspanya'da danışman olarak çalışmak üzere ayrıldı . Arjantin'e göç etti ve burada Sanayi Bakanlığı'nda danışman olarak çalıştı. 30 Mart 1949'da Buenos Aires'te öldü ve La Chacarita Mezarlığı'nın yanındaki Cementerio Alemán'a gömüldü .

Ödüller

O ve Carl Bosch , kimyasal yüksek basınç yöntemlerinin icadına ve geliştirilmesine katkılarından dolayı 1931'de Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı . 1937'de Wilhelm Exner Madalyası ile ödüllendirildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.