Gıda Hattı

Ortaçağdan günümüze Fransız Mutfağı ve Fransız Mutfak Kültürü

28 Aralık 2018, 21:16
Paylaş
Ortaçağdan günümüze Fransız Mutfağı ve Fransız Mutfak Kültürü

Dünya mutfakları içinde Fransız mutfağı ve Fransız Mutfak Kültürü ortaçağdan günümüze peynir, şarap ve tereyağ üçlemesi özel bir yere sahip kuşkusuz...Tüm ulusal mutfaklar içinde yemek pişirmenin sanatsal yönü Fransız mutfağı için açık ara öndedir diyebiliriz.

Fransız mutfağının kökleri Orta Çağlara dek gider. Ancak Fransız Devrimi ve sonrasında yaşanan kolonileşme süreci Fransız mutfak kültürü ve bu kültürün dünyaya yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Geleneksel olarak Fransa'nın her bölgesinin kendine has bir mutfağı vardır. Fransız mutfak tarzları 'Haute mutfağı', 'Klasik mutfak' ve 'Yeni mutfak' olarak üçe ayrılabilir. 2010 yılında Fransız gastronomisi UNESCO'nun Manevi Kültürel Miraslar listesine dahil edilmiştir.

Marie-Antoine Carême

Napolyon Bonapart döneminde ün kazanmış Marie-Antoine Carême (1784-1833)  haute cuisine (yüksek aşçılık sanatı) denilen özenli bir yemek tarzını geliştirerek Fransız mutfağına büyük katkılarda bulunmuştur.

Ortaçağ'dan günümüze Fransız Mutfağı ve Fransız Mutfak Kültürü
Ortaçağ'dan günümüze Fransız Mutfağı ve Fransız Mutfak Kültürü

Fransız Mutfağı ve bölgeler

Fransız mutfağı Fransa'nın bölgelerine göre büyük farklılıklar gösterir.

Örneğin Champagne, Alsace ve Lorraine bölgelerinde jambon ve av etleri yaygındır.

Picardie, Normandiya, Bretanya ve Nord-Pas-de-Calais gibi deniz kıyısındaki bölgelerde midye, karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri, Ringa, levrek ve dil balığı sıkça kullanılır.

Loire vadisinde koyun eti, av etleri, özellikle yetiştirilmiş mantar çeşitlerine ve keçi sütünden yapılmış peynirlere rastlanır.

Gaskonya'nın başını çektiği güney batı mutfağının spesiyaliteleri pate, terin, ördek konfi ve magretdir.

Bu bölge özellikle foie gras üretimi ile ünlüdür.

Paris civarındaki Île-de-France bölgesi ise ülkenin her bölgesinde yaratılmış yemeklerin kolayca bulunabildiği ortak bir noktadır.

Sadece Paris kenti sınırları içinde 5.000'i aşkın restoran bulunmaktadır.

Şarap, peynir ve tereyağ Fransız mutfağının en önemli ögeleri arasındadır.
Şarap, peynir ve tereyağ Fransız mutfağının en önemli ögeleri arasındadır.

Şarap, peynir ve tereyağ...

Şarap, peynir ve tereyağ Fransız mutfağının en önemli ögeleri arasındadır. Bu yiyecek maddelerinin kalitesini düzenlemek amacıyla Appellation d'origine contrôlée (kökeni kontrol edilen) denilen bir sistem oluşturulmuştur.

Fransa Tarım Bakanlığına bağlı bir devlet kurumu bu yiyecek maddelerinin kalitesini kontrol altında bulundurur. Fransa'da 10 civarında belli başlı şarap üretim bölgesi vardır.

Bunlar arasında Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy bulunur.

Eskiden 350-400 civarında olan Fransız peynir çeşitleri günümüzde 1.000'i aşmıştır.

Tanınmış Fransız peynirleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor gibi çeşitler bulunur.

Restaurant

Kalitesine göre çeşitli fiyatlarda yemekler sunan bu tür lokantalar genellikle günün belirli saatlerinde açılır, belirli saatlerde kapanırlar. Matbaa baskısıyla hazırlanmış menüleri vardır. Genellikle haftanın bir günü kapalıdırlar. Fransız yasalarına göre restaurantlar fiks menü seçeneği sunmak zorundadırlar.

Bistro

Genellikle restorandan daha küçüktür. Menüler bazen tebeşirle tahtaya yazılır. Ya da sözlü olarak müşterilere aktarılır. Genellikle daha basit ve çabuk hazırlanabilen yemekler sunarlar.

Lyon kentinde yaygın olan bir lokanta türüdür. Kaz ciğeri (Foie gras), domuz rostosu, domuz sucukları gibi Lyon'un yöresel yemekleri üzerinde uzmanlaşmışlardır.

Brasserie

Birahane anlamına gelir. Alsace-Lorraine bölgesinden gelen göçmenler tarafından 1870'lerde açılmıştır.

Biranın yanı sıra Riesling, Sylvaner, ve Gewürztraminer gibi Alsace yöresine ait şaraplar da servis ederler.

En yaygın yemekler sauerkraut ve deniz ürünleridir. Brasserie bütün gün açıktır ve günün her saatinde aynı menü geçerlidir.

Café

Daha çok kahve ve alkollü içecekler servis eder. Masa ve sandalyeler genellikle kaldırım üzerindedir. Terasta fiyatlar daha yüksek olabilir.

Yemek seçenekleri sınırlıdır: croque-monsieur, salata, moules-frites yaygındır.

Caféler çok erken saatte açılır, akşam 9:00 civarında kapanırlar.

Salon de Thé

Çay salonu anlamına gelir. Pastanelere benzerler. Alkollü içki servisi yapılmaz. salata, sandviç gibi yiyecekler çay, chocolat à l'ancienne (kakaolu bir içecek) bulunur. Genellikle öğleye doğru açılır, akşama doğru kapanırlar.

Amerikan tarzı barlara benzerler.20. yüzyılda yaygınlaşan bu kurumlar viski, pastis ve diğer alkollü içkiler sunarlar.

İşte en meşhur 7 Fransız yemeği

Fransız mutfağının eşsiz lezzetleri arasında önde gelenlerini sizin için derledik.. Yolunuz Fransa'ya düşerse işte mutlaka denemeniz gereken 7 benzersiz lezzet...

Soupe à l’oignon

Orijinali Roma dönemine kadar uzanan bu çorbanın güncel halini alması 18. yüzyılı bulmuştur. Çorbanın asıl sırrı ise soğanların hazırlanışında gizlidir. Soğan ve et suyunun ile yapılan çorba, peynirle servis yapılıyor.

Boeuf Bourguignon

Fransa’nın çok bilinen ve en çok yapılan geleneksel Fransız yemeklerindendir. Boeuf bourguignon, etin kırmızı şarap ve et suyu ile kısık ateşte pişirilmesi ile yapılıyor. Ayrıca ete sarımsak, soğan, mantar ve diğer taze bitkiler eklenerek lezzetlendiriliyor.

Flamiche

Kuzey Fransa’ya özgü bir lezzet olan Flamiche, Flamanca dilince kek anlamına geliyor. Sebze ve peynirin bir araya gelmesi ile hazırlanan tart hamuru, kısa bir pişirme süresinden sonra kolaylıkla hazırlanıyor.

Confit de canard

Confit de canard; kendi yağı dışında herhangi bir yağ kullanılmadan hazırlanan ördek bacağına verilen isimdir. Uzun sürede pişirilen yemek; tuz, sarımsak, kekik ve isteğe göre diğer baharatların da eklenmesi ile aroma kazanır ve kıvamını alması için de bir günden fazla bekletilir. Yemek hazırlandıktan ve kıvamını kazandıktan sonra genellikle kızarmış ya da ızgara edilen patates ve soğan ile servis edilir.

Salade nicoise

Nicoise Cailletier yağları, marul, haşlanmış yumurta, domates, konserve ton balığı ve ançüezden yapılan Salade nicoise, Fransızlara özgü bir salata çeşididir.

Ratatouille

Genellikle aperatif olarak sunulan Ratatouille, özellikle et yemeği ya da omlet ve krep gibi yiyecekler ile sunuluyor. Düz bir tavanın içerisinde çok az yağ ile yüksek ateşte pişirilen yemeğin ana malzemeleri arasında; sarımsak, soğan, domates, kabak, patlıcan, kırmızı biber, havuç, kekik, fesleğen ve diğer yeşil otlar yer alıyor. Ana yemeklerinizin yanına aperatif olarak servis ediliyor.

Tarte tatin

1898 yılında Stephanie Tatin’in yaptığı bir hata sonucunda ortaya çıkan Tarte tatin, günümüzde Fransa’nın en çok sevilen elmalı tartlarından oluyor. Stephanie Tatin, geleneksel bir tat yapmak için uğraşırken, elmaları elinden düşürerek şekerin ve yağın içine girmesine neden oluyor. Acele bir şekilde tatlıyı kurtarmaya çalışan Tatin, yanan meyvelerin üzerine tart hamurunu ekliyor ve onları tencereye yerleştiriyor. Bu aşamadan sonra Fransızların ünlü elmalı tartı da ortaya çıkmış oluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.