AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Fransız Konseyi’nin Türk iş dünyasından tek davetlisi Yıldız Holding

Fransız Konseyi’nin Türk iş dünyasından tek davetlisi Yıldız Holding
19 Haziran 2015, 20:50

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın katılımı ile global sektör oyuncularının ülkeler arası işbirliğinin önemini konuştuğu Paris’teki Stratejik Cazibe Konseyi’ne davet edilen tek Türk şirket Yıldız Holding oldu. Toplantıya Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker katıldı.

Fransa Ticaret  Müşavirliği (Business France), Fransa’daki endüstriyel dönüşüm kapsamında yabancı yatırım ve yatırımcıyı desteklemek amacıyla, Fransa’da operasyonları  ile öne çıkan şirket yöneticilerini Stratejik Cazibe Konseyi (Strategic  Attractiveness Council) isimli toplantılarda Fransa hükümeti ile bir araya  getiriyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Fransa’da yatırımları bulunan uluslararası şirketlerin yöneticilerini, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande  ve Fransa Başbakanı Manuel Valls da dahil olmak üzere Fransız hükümet yetkilileri ile bir araya getiren toplantı, 16 ülkeden 22 şirketin üst düzey yöneticilerinin  katılımı ile 16 Haziran 2015 tarihinde Paris’teki Elize Sarayı’nda gerçekleşti.

Türkiye’den davet edilen tek şirket olan Yıldız Holding’i temsilen konseye, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker katıldı. Ülker’e, M&A ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nurtaç Ziyal eşlik etti.

Ağırlıklı olarak Fransa olmak üzere Avrupa’da önemli yatırımları  bulunan ve istihdam sağlayan uluslararası şirketlerin katılımı ile gerçekleşen konsey davetlileri arasında Mars, Barilla gibi gıda sektör oyuncularının yanı sıra Novartis, Siemens, Samsung, Intel gibi alanında lider şirketlerden üst  düzey yöneticiler de yer aldı.

Yarım günlük  toplantı, Fransa Başbakanı Manuel Valls’ın ülkenin ekonomik değerlendirmesini yaptığı sunum ile açıldı. Fransa Dış Ticaret, Turizmin Tanıtımı ve Yurtdışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Bakan Matthias  Fekl’in geçen yılki toplantının çıktılarını özetlediği sunum ile devam eden konseyin en önemli oturumlarından bir tanesi, Ekonomi, Sanayi ve Dijital Teknolojiler Bakanı Emmanuel Macron’un katılımı ve Uluslararası Yatırımlardan Sorumlu Fransa Büyükelçisi ve Fransa Ticaret Müşavirliği CEO’su Muriel Pénicaud’un moderatörlüğünde gerçekleşen teknoloji ve inovasyon yuvarlak masa toplantısı oldu.

Yuvarlak masa toplantısında yabancı yatırımcıları teşvik etmek için yapılan reformlar hakkında bilgi verildi. Ayrıca vergi mevzuatı, inovasyon ve AR-GE, sürdürülebilirlik ve enerji konuları görüşülürken bilgi, tecrübe ve yeteneklerin paylaşımı amacıyla Fransa’da mobilite ve istihdamın artırılmasının  önemi üzerinde duruldu.

Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Laurent Fabius’ın konuşmasını takiben, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’daki yabancı yatırımlar ve Fransa’nın  yeni endüstriyel yol haritasını detaylandırmak üzere söz aldı.

Program, Fransa Cumhurbaşkanı’nın katılımcı şirket yöneticileri ile yediği yemek ile sona erdi. Yemekte, Fransa’da endüstrinin gelişimine yönelik Creative  France Programı, vergi ve ekonomik reform programları ile günümüzde hızla önem  kazanan finansal inovasyon ve dijital ekonomi konuşuldu. Ayrıca, yabancı  yatırımcı ile ilişkiler de yemeğin gündem maddeleri arasındaydı.

Tüm güne damgasını vuran, ülkeler arası işbirliği mesajı oldu. Başta  Fransa olmak üzere, dünyanın farklı coğrafyalarından, farklı alanlardaki  uzmanlık ve tecrübelerin paylaşımı ve sinerji oluşumu için ise ekonomik, sosyo-politik ve bürokratik teşviklerin önemine değinildi.

 “Ülkeler arası işbirlikleri önemli”

Günümüz iş  dünyasında işbirliği ve sinerjinin en önemli değerler arasında olduğunu ifade  eden Ali Ülker, “Yıldız Holding, 4  kıtada 14 ülkede üretim yapan bir şirket. United Biscuits satın alımı ile ise 4  milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteren bir şirket olduk.  Global oyuncu olmanın en önemli gerekliliklerinden bir tanesi, sahip olduğunuz tecrübe ve bilgiler ile küresel iş dünyasına katkı sağlamak. Bu bağlamda  ülkeler arası işbirliklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Fransa’da endüstri kendini geliştirmeye devam  ediyor

2013 yılında  lansmanı yapılan, Fransa’da Endüstri’nin Yeni Yüzü (New Face of Industry in France) Programı ileri teknolojilerin geliştirilmesi, iş dünyasının günümüzün koşullarına adapte olması, iş gücünün sürekli eğitim ile desteklenmesi, uluslararası işbirliklerinin güçlendirilmesi olmak üzere birçok ayrı alanda  yürütülüyor.

Fransa’nın, sanayi  ve endüstrinin gelişimi için belirlediği öncelikler arasında ise, iş dünyasının günümüz çağına uygun şekilde yeniden yapılanması, efektif kaynak kullanımı ve yeni kaynakların oluşturulması, akıllı şehircilik, eko mobilite ve toplu taşıma, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, veri ekonomisi, akıllı cihazlar, dijital çağda güvenlik ve  sürdürülebilir gıda üretimi gibi konular yer alıyor. Stratejik Cazibe Konseyi de bu anlamda hayata geçirilen girişimler arasında yer alıyor.

Fransa’da Yıldız Holding 

Fransa, özellikle United  Biscuits satın alması sonrasında, Yıldız Holding için stratejik pazarlar arasında yer alıyor. Şirket, geçtiğimiz  yıl bünyesine kattığı United Biscuits ile Fransa, Hollanda, Belçika ve  İrlanda’da bisküvi pazarında ikinci sırada yer alıyor. Delacre, Bien gibi Fransa’nın ikonik bisküvi markaları ise United Biscuits satın alımı ile artık  Yıldız bünyesinde. United Biscuits’in ayrıca, Vertou ve Nieppe olmak üzere  ülkede iki adet fabrikası bulunuyor. Bunun yanı sıra Yıldız Holding Godiva ile, cafeler, franchise mağazaları ve havalimanı satışları da dahil olmak üzere  premium çikolata kategorisinde güçlü bir satış ağına da sahip.

Yıldız Holding’in 2014 yılında Fransa operasyonlarından elde ettiği brüt satışları 254 milyon avro ve Fransa’da 815 çalışanı bulunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.