Gıda Hattı

FRANSIZ DANONE, TÜRK YÖNETİCİ İHRAÇ EDİYOR

26 Şubat 2007, 14:39
Paylaş

Merkezi Fransa'da olan Danone Grup, Türkiye’den üst düzey yönetici kadrosu ihraç ediyor. 2000'den beri Türkiye'den Danone Grup'un faaliyette olduğu ülkelere 20'nin üzerinde yönetici transfer oldu. Fransa, Belçika, İspanya, İngiltere, ABD ve Rusya, Türk yöneticilerin görev aldığı ülkelerin başında gelirken, İran pazarına yeni bir fabrika ile girmeye hazırlanan Danone Grup, projeyi 10 kişilik Türk gruba emanet etti.

Danone'nin 1998'de girdiği Türkiye, 2004'te grubun faaliyette olduğu 35 ülke arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye ise bu başarının karşılığını insan kaynağı ihraç ederek alıyor. İlk günden itibaren Türkiye'yi bölgenin üretim ve yönetici kadro üssü yapma hedefi ile hareket ettiklerini söyleyen Danone Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray, hedefe emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Timuray, “Yurtdışına giden arkadaşlarımız göstermiş oldukları performansaları ile bunu kanıtlıyor. 1999'da işe aldığımızda yeni mezun olan arkadaşımız Fatih Uysal, Dünya Çocuk Kategorisi Pazarlama Müdürü olarak Fransa'ya gitti. Özlem Çiftçi, ABD teşkilatında çalışan ilk yabancı oldu. Danino Ürün Müdürü Hande Bayık marttan itibaren Activia Marka Müdürü olarak İngiltere'ye giderek, 300 milyon euroluk bir şirketin başına geçecek. Türkiye'de Ar-Ge biriminden Saadet Demircan ise yine marttan itibaren Dünya Ar-Ge Çocuk Kategorisi Müdürü olarak Fransa'ya gidiyor” dedi. Türkiye'den Avrupa Birliği'ne (AB) süt ve sütlü ürün ihracatının yasak olduğunu hatırlatan Timuray, “Ama insan kaynağı ihracatımız hızla devam ediyor” görüşünü dile getirdi.

İran da Türklere emanet

Lüleburgaz'daki fabrikanın projesini hazırlayan ekibin İran'daki fabrika yatırımı kapsamında görevlendirildiğini söyleyen Timuray, “Grup, özellikle Türkiye'ye yakın coğrafyada yatırım planı yaptığı zaman bize destek verip, veremeyeceğimizi soruyor. İran’da Türkiye'ye benziyor. Şu anda arkadaşlarımız orada etkin biçimde görev alıyor. Danone, Suriye, Rusya, Türk cumhuriyetleri gibi ülkelerde de büyümek istiyor” dedi.

Danone'nin 2006'ya kadar Türkiye'ye 500 milyon YTL yatırım yaptığını kaydeden Timuray, 2010'a kadar da 90 milyon euroluk yatırım yapacaklarını söyledi. Tikveşli, Birtat ve Nestle'nin süt ürünlerini satın alan ve Sabancı Grubu ile yollarını ayıran Danone, yatırımlarını ağırlıklı olarak kapasite arttırmaya ayırıyor. Tikveşli'den alınan Lüleburgaz tesislerine 55 milyon YTL yatırım yapan şirket, 2010'da 450 bin ton süt işleyerek 250 bin ton ürün elde etmeyi hedefliyor. Timuray ayrıca şu anda 10 yeni ürün üzerinde çalışmalar yürüttüklerini, önümüzdeki günlerde uygun bulunan ürünlerin pazara sunulacağını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.